БНБ отчете ръст на лихвите по потребителските кредити през юли

Икономика

 През юли 2023 г. средният лихвен процент по  потребителските кредити за домакинствата  в левове се увеличава с 0.73 процентни пункта( пр. п.) до 8.92%, а годишният процент на разходите (ГПР) по тези кредити – с 0.76 пр. п. до 9.45%. Това показват данните от статистиката на Българската народна банка(БНБ ), оповестени днес.

 При жилищните кредити в левове обаче  средният лихвен процент се запазва на ниво от 2.57%, а годишната претеглена лихва( ГПР) по тези кредити се понижава незначително до 2.84%.

Средният лихвен процент по другите кредити в левове спада с 0.08 пр. п. до 3.82%. Средният лихвен процент по другите кредити в левове на Работодатели и самонаети лица се понижава с 0.08 пр. п. до 3.77%. През юли 2023 г. средният лихвен процент по овърдрафта в левове се запазва на ниво от 14.76%, а при кредитите по кредитни карти, извън безлихвен гратисен период, в левове се повишава с 0.03 пр. п. до 20.86%. Обемът на новия бизнес по кредитите за потребление в левове намалява с 8.6% (71.4 млн. лв.) до 759.3 млн. лв., а този на предоговорените кредити и кредитите за рефинансиране – с 14% (19.8 млн. лв.) до 122 млн. лв. При жилищните кредити в левове обемът на новия бизнес се понижава с 16.4% (120.4 млн. лв.) до 616.3 млн. лв., а този на предоговорените кредити и кредитите за рефинансиране – с 8.7% (15 млн. лв.) до 158.6 млн. лв.

Същевременно през  юли 2023 г. средният лихвен процент по депозитите за домакинствата с договорен матуритет в левове се понижава с 0.04 пр. п. до 0.66%, а по тези в евро се повишава с 0.03 пр. п. до 1.29%. Средните лихвени проценти по овърнайт-депозитите в левове и в евро остават на нивата си от 0.01%.

Средният лихвен процент по депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове се запазва на ниво от 0.11%, а по тези в евро се понижава незначително до 0.15%. Обемът на новия бизнес по депозитите с договорен матуритет в левове спада с 20.5% (47.7 млн. лв.) до 185.3 млн. лв., а по депозитите с договорен матуритет в евро – с 26.2% (65.1 млн. лв.) до 183.7 млн. лв., сочат още данните от статистиката на Централната банка.

Според  данните на БНБ средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет (ДДМ) в левове остава на ниво от 1.76%, а по тези в евро се увеличава с 0.11 пр. п. до 1.67%. Средните лихвени проценти по овърнайт-депозитите в левове и в евро се запазват на нивата си съответно от 0.02% и 0.04%.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Alibaba срещу Anthropic: китайският AI модел Qwen претендира за пробив в автономната работа
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението