ЕЦБ: Европа може да е големият губещ от търговската война между САЩ и Китай

ЕЦБ: Европа може да е големият губещ от търговската война между САЩ и Китай

Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Пиеро Чиполоне заяви, че лихвените проценти  могат да продължат да се понижават, тъй като инфлацията е умерена, и предупреди, че търговската война на американската администрация с Китай може да има отрицателно въздействие върху 20-членната еврозона, предаде Ройтерс.

От юни насам ЕЦБ понижи разходите по заемите пет пъти, тъй като опасенията за растежа започват да надделяват над ценовите, а инвеститорите очакват поне още три намаления на лихвите през тази година в опит да стимулират икономиката, която се бори да се възстанови след две години на почти пълна стагнация. „Всички сме съгласни, че все още има възможност за понижаване на лихвените проценти“, каза Чиполоне в интервю за Ройтерс.

„Почти сме в целта...(и) все още сме на рестриктивна територия.“ Но по-високите цени на енергията и напрежението в световната търговия дърпат ЕЦБ в различни посоки, така че засега няма смисъл да се ангажираме с конкретен ход, включително с широко очакваното и напълно остойностено намаление през март, добави Чиполоне. Все пак икономиката на еврозоната не се е променила съществено от декември насам, когато прогнозите на ЕЦБ предвиждаха четири намаления на лихвените проценти през 2025 г., включително вече извършеното с единодушно решение миналия месец.
„Общото разбиране за това накъде вървим е налице, фундаменталните фактори не са се променили, така че не очаквам голяма промяна в посоката“, каза Чиполоне. „Това сближаване с инфлационната цел е съгласувано с пътя на намаляване на лихвените проценти“.

Риск от търговска война

Голямата несигурност е свързана с търговската политика на САЩ, която може да засегне силно Европа, дори преди да се появят преки търговски бариери пред блока, твърди Чиполоне.

„Това, което ме притеснява повече, е, ако президентът Тръмп се ангажира с пълна търговска война с Китай“, добави Чиполоне, най-новият член на Управителния съвет на ЕЦБ. „Това е по-сериозна заплаха, тъй като Китай разполага с 35% от световния производствен капацитет“.

Тази седмица САЩ наложиха 10% мито върху целия китайски внос, което предизвика ответни мерки от страна на Пекин.

Ограничаването на достъпа до САЩ би принудило Китай да намери други пазари и той би могъл да предложи на Европа продукти с намалени цени, което би ограничило растежа и цените, каза Чиполоне.

Моделите, съставени от базирания във Вашингтон мозъчен тръст Peterson Institute, отваря нов раздел за международна икономика, стигат до заключението, че макар налагането на митата да доведе до спад в растежа на самите САЩ, те ще пострадат по-малко от която и да е от целевите държави.

Въпреки това Чиполоне изглежда омаловажи въздействието на потенциалните мита, насочени към Европа. Той заяви, че фирмите биха могли да поемат част от по-високите разходи, като жертват маржа на печалбата, а неизбежното отслабване на еврото спрямо щатския долар също ще предпази блока.Търговските конфликти могат да забавят икономическия растеж, но не достатъчно, за да предизвикат рецесия, още повече че други части на икономиката показват устойчивост.

Чиполоне отбеляза, че пазарът на труда се задържа, потреблението вероятно ще се възстанови, строителството е силно, намаляването на лихвите се отразява на икономиката и дори промишлеността, която през последните две години беше в рецесия, показва признаци на възстановяване.
„Може и да не сме в подем, но изобщо не очаквам рецесия“, каза той.

Дори и търговското напрежение да заплашва да понижи инфлацията, други фактори, особено разходите за енергия, дърпат цените в друга посока, така че рисковете за перспективите остават балансирани, дори и ако някои политици се опасяват, че ЕЦБ може да занижи целта си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ