Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Годишният ръст на кредита за частния сектор се е ускорил до 13,7 %
Годишният растеж на кредита за частния сектор в България се ускори до 13.7% през април 2024 г., при 12.9% месец по-рано. Това се казва в Месечния обзор на българската икономика на Министерството на финансите (МФ).
Всички кредитни сегменти са продължили да нарастват стабилно, като кредитите за нефинансови предприятия са се повишили с 8.6% срещу 8.2% в края на март. През месеца фирменият овърдрафт също бележи леко ускорение, успоредно с подобрението на индикатора за бизнес климат. Същевременно, понижението на лошите и преструктурирани кредити е по-малко в сравнение със спада им през април 2023 г.
Продължават да се ускоряват и кредитите за домакинствата – до 18.6% (17.5% в края на март), движени отново едновременно от потребителските и жилищните кредити. И двата типа кредити са повишили темповете си на растеж, съответно до 14% и 23,9 процента, отчитат от финансовото министерство.
От МФ посочват още, че за първото тримесечие на 2024 г. растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) достигна 1,9 процента спрямо същия период на 2023 г.. Отчита се още, че с положителен принос за това са всички компоненти с изключение на изменението на запасите. Растежът на потреблението на домакинствата се ускори до 3,7 процента на годишна база, подкрепен от стабилно нарастване на реалния разполагаем доход. Инвестициите в основен капитал се увеличиха с 8,4 на сто, като с най-голям принос бяха инвестициите във вид на машини и оборудване. Износът на стоки и услуги намаля с 2,5 процента, но бе изпреварен от спада на вноса с 3,9 процента.
Месечната инфлация според ХИПЦ (Хармонизирани индекси на потребителските цени) през май бе 0 процента, т.е. общото равнище на потребителските цени остана без промяна спрямо предходния месец, се посочва в анализа на финансовото министерство.
Същевременно годишният темп на инфлация според ХИПЦ се ускорява с 0,2 пр.п. до 2,7 процента през май. В анализа се посочва, че това е основно в резултат на ускорение на инфлацията при енергийните стоки спрямо година по-рано (2,6 процента през май 2024 г. при 1,7 процента на годишна база през април) поради базовия ефект при цените на транспортните горива. Те се понижиха с 2 процента спрямо месец по-рано през май 2024 г., но през май 2023 г. спрямо предходния месец спадът им беше по-силен - с 3,8 процента, което доведе и до ускорение на годишния им темп на инфлация. Базисната инфлация също се повиши до 3 процента на годишна база през май спрямо 2,5 процента през април, което се дължеше главно на динамиката на услугите и по-конкретно на транспортните услуги, посочват от МФ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.