Мениджърите на FTX разкриха причините за краха на криптоборсата

Мениджърите на FTX разкриха причините за краха на криптоборсата

Мениджърите на FTX публикуваха първия доклад за причините за скандалния срив на криптоборсата. Пет месеца след подаването на молба за обявяване в несъстоятелност, новото ръководство на групата фалирали компании разкри резултатите от собствено разследване за грешки и злоупотреби при управлението на борсата и разпореждането с активи от бивши топ мениджъри на FTX.

"Групата FTX е била строго контролирана от малък кръг лица, които отправяха лъжливи твърдения, че управляват компаниите отговорно, но всъщност не показаха особен интерес към прилагането на подходящ бизнес контрол на платформата", казва главният изпълнителен директор на борсата и директор по преструктурирането на групата FTX, Джон Рей .

Според публикувания доклд бившият ръководител на FTX, Сам Банкман-Фрайд, е имал последната дума по всички основни въпроси, свързани с дейността на борсата и свързаните с нея компании, включително Alameda Research. Съоснователите на платформата Нидаш Сингх и Гари Уанг също са участвали във вземането на решения, но предимно, за да подкрепят мнението на Банкман-Фрайд.  "Тримата, току-що завършили колеж, без опит в управлението на риска или управлението на бизнес, контролираха почти всеки значим аспект от групата компании FTX.", пише в доклада

Операциите с цифрови активи са били отразявани в счетоводството на борсата с помощта на общия запис „инвестиция в криптовалута“, но без да има подробности, показващи от какво всъщност се състоят тези инвестиции в криптовалута, се казва в доклада на мениджърите. "Приблизително 80 000 транзакции просто бяха оставени като необработени счетоводни записи в общи сметки, наречени „Попитайте моя счетоводител“.", гласят още разкрития от вътрешното разследване.

Освен това групата компании FTX е съхранявала почти всички крипто активи в т.нар. "горещи портфейли", което излага средствата на повишен риск от компрометиране. "Горещите портфейли" са свързани с интернет, което ги прави уязвими за хакерство, злонамерен софтуер и други заплахи за киберсигурността. В същото време обаче Банкман-Фрайд винаги е твърдял, че борсата използва „студени“ портфейли (т.е. офлайн съхранение).

Мениджърите също така отбелязват, че през юли 2019 г. Сингх е променил кода на FTX, за да позволи неограничено количество крипто активи да бъдат изтеглени от борсата към компанията Alameda, след което е направил промени, освобождаващи позициите на Alameda от автоматична ликвидация, пише още в доклада. Alameda е компания собственост на Банкман- Фрайд.

В момента кредиторите са възстановили достъпа до цифрови активи на стойност около $1,4 милиарда, други $1,7 милиарда са открити и се опитват да ги възстановят.

Общата сума на задълженията на FTX е около $11,6 милиарда. В началото на март обаче беше отбелязано, че повечето от криптовалутите, които новият мениджмънт е възстановил, са неликвидни активи, чиято стойност падна значително след колапса на борсата.

Сингх и Уанг, както и бившият ръководител на Alameda Research, Каролайн Елисън, се признаха за виновни за измама и сътрудничат на американските правоприлагащи органи. Банкман-Фрайд отрича всички обвинения и е под домашен арест в очакване на съдебно заседание, насрочено за 2 октомври 2023 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ