Шефът на JPMorgan: Банковата криза не е свършила, последиците ще се усещат с години

Шефът на JPMorgan: Банковата криза не е свършила, последиците ще се усещат с години

Стресът върху финансовия сектор, причинен от фалита на две банки в Съединените щати миналия месец, все още е заплаха и трябва да бъде решен чрез преосмисляне на регулаторния процес, смята главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън.

„Докато пиша това писмо, настоящата криза все още не е приключила. Ддори когато е зад гърба ни, ще има последици от нея през следващите години“, посочи дългогодишният ръководител на банката в годишното си писмо до акционерите във вторник.

„Важното е, че последните събития не приличат на това, което се случи по време на световната финансова криза от 2008 година“, добави той.

Скорошните банкови проблеми в САЩ започнаха с колапса на Silicon Valley Bank, която беше затворена от регулаторите на 10 март, тъй като вложителите изтеглиха десетки милиарди долари от банката. По-малката Signature Bank беше затворена два дни по-късно. А в Европа швейцарските власти организираха покупка на Credit Suisse от UBS.

JPMorgan и други големи банки се намесиха, за да направят депозити за 30 милиарда долара във First Republic - друга регионална банка, за която инвеститорите се опасяваха, че може да стане следващата SVB.

Напрежението върху регионалните банки накара инвеститори и анализатори да предположат, че т.нар. „твърде големи, за да фалират“ банки ще бъдат облагодетелствани от кризата, но Даймън каза, че JPMorgan иска да укрепи по-малките банки в полза на цялата финансова система.

„Всяка криза, която накърнява доверието на американците в техните банки, вреди на всички банки – факт, който беше известен още преди тази криза. Въпреки че е вярно, че тази банкова криза „облагодетелства“ по-големите банки поради притока на депозити, които получиха от по-малки институции, идеята, че този срив е бил добър за тях по някакъв начин, е абсурдна“, отбелязва Даймън в писмото.

Регулаторни промени

Даймън също предупреди срещу резки промени в регулаторната система. Той посочи, че повечето от рисковете, включително потенциалните загуби от облигации, държани до падеж, са „скрити на видно място“. Взаимосвързаната мрежа на депозитната база на SVB е неизвестната променлива, каза той.

„Неотдавнашните провали на Silicon Valley Bank (SVB) в Съединените щати и Credit Suisse в Европа и свързаният с това стрес в банковата система подчертават, че базовото удовлетворяване на регулаторните изисквания не е достатъчно. Рисковете са изобилни и управлението на тези рискове изисква постоянно и бдително наблюдение, докато светът се развива“, пише Даймън.

Главният изпълнителен директор на JPMorgan вместо това призова за по-насочени към бъдещето регулации. Той посочи, че облигациите, държани до падеж, които се превърнаха в проблеми за много банки, всъщност са държавен дълг с висок рейтинг, който се оценява добре при настоящите правила.

Даймън каза, че регулирането трябва да бъде „по-малко академично, по-съвместно“ и че политиците трябва да бъдат по-предпазливи от потенциално насочване на някои финансови услуги към „небанки“ и така наречените „банки в сянка“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
Научете мозъка си на по-добри навици