Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвеститор прогнозира спад с 50% на S&P 500 и болезнена рецесия в САЩ при спукване на „супербалон“
Легендарният инвеститор Джеръми Грантъм предупреди за спукването на „балона на всичко“, което може да доведе до спад на широкобхватния борсов индекс S&P 500 с до 50% и да потопи икономиката на САЩ в болезнена рецесия, пише YahooFinance.
Цените на акциите, облигациите, недвижимите имоти и други инвестиционни активи се покачиха до неустойчиви върхове по време на пандемията, което доведе до създаването на „супербалон“, каза Грантъм в разговор с икономиста Дейвид Розенберг в уебкаста Rosenberg Research.
Съоснователят и главен инвестиционен стратег на базирана в Бостън фирма за управление на актив Grantham, Mayo, & van Otterloo е добре известен с това, че предсказа балона на цените на активите в Япония през 80-те години на миналия век, дотком балона от края на 90-те години и дори срива на жилищния сектор в САЩ, който доведе до финансовата криза през 2008 г.
Настоящият балон е „дяволски голям“ в сравнение с предишните и превъзхожда дотком балона, категоричен е Грантъм.
„Достатъчно лошо е ако имахме само повторение на акции от началото на хилядолетието. Сега имаме и проблеми с пазара на жилища и пазара на облигации“, обясни той.
„Имайте предвид, че това не е малка спънка като тази от 2000-та година“, каза още Грантъм, прогнозирайки, че мечият пазар може да продължи през следващата година. Той отбеляза, че спукването на дотком балона е причинло само лека рецесия, но въпреки това индексът Nasdaq се е сринал с 82%, а стойността на S&P 500 наполовина през този период.
Експертът прогнозира, че ако САЩ извадят късмет, S&P 500 може да се понижи с около 24% до приблизително 3000 пункта. Ако събитията се развият зле, референтният индекс може да падне под пандемичното дъно до около 2000 пункта, предупреди той.
Грантъм каза, че рецесията е неизбежна, когато се появи „супербалон“, а последващият спад е по-лош, когато спекулативната лудост засяга множество класове активи.
Той също така коментира настоящата банкова криза, като отбеляза, че кредитните пазари в САЩ може да бъдат под натиск от високите нива на дълга и нарастващите лихвени проценти. Това може да влоши последиците от спукването на балона при активите, каза той.
Ветеранът инвеститор прогнозира нарастваща безработица, забавяне на растежа и по-слаби корпоративни маржове нот май нататък. Но той подчерта, че икономическите фундаменти може да се влошават с години, преди най-накрая да достигнат дъното.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.