Все повече държави разработват свои цифрови валути. САЩ изостават

Все повече държави разработват свои цифрови валути. САЩ изостават

Общо 134 страни, представляващи 98% от глобалната икономика, сега проучват дигитални версии на своите валути, като повече от половината са в напреднали етапи на разработка, пилотни или стартиращи етапи, показа ново прочуване.

Изследването на базирания в САЩ мозъчен тръст Atlantic Council, подчертава, че всички страни от Г-20 с изключение на Аржентина сега са в една от по-напредналите фази, въпреки че Съединените щати изостават все повече.

Макар че все още има напредък по отношение на дигиталния долар на едро само за банките, този за по-широкото население на САЩ вече изглежда "в застой", се казва в доклада, като този месец шефът на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви, че „нищо подобно не е близо до реализация“

Президентът на САЩ Джо Байдън нареди на служителите да проучат дигиталния долар през 2022 г., но това се превърна в политически проблем, който предизвиква разногласия с републиканския съперник на Байдън в тазгодишната изборна надпревара в САЩ Доналд Тръмп, който обеща да не го допусне.

„Най-важното тук е, че различията между най-големите централни банки в света относно дигиталните валути на централните банки (CBDC)нарастват“, каза Джош Липски от Atlantic Council, отбелязвайки колко по-напред са Китай, Европа и Япония.

Поддръжниците на CBDC твърдят, че цифровите валути ще позволят нова функционалност и ще осигурят алтернатива на физическите пари в брой, които изглежда са в краен упадък. Но CBDC също предизвикаха протести в редица страни заради потенциала за следене от страна на правителството.

Рискът, произтичащ от изоставането на САЩ, е под формата на „по-раздробена система за международни плащания“, добави Липски, като каза, че Вашингтон също може да загуби част от глобалното си финансово влияние, ако други страни определят новите стандарти около CBDC.

В момента се изпълняват около 36 пилотни проекта, включително e-CNY в Китай, който се тества с 260 млрд. души в 25 града. В еврозоната пък ЕЦБ работи шест месеца по „подготовката“ на цифровото евро.

Бахамските острови, Ямайка и Нигерия вече имат своите напълно готови и функциониращи CBDC, въпреки че Източнокарибският валутен съюз (ECCU) - състоящ се от 8 държави , наскоро стана първият, който изключи една от валутите след проблеми, които оставиха потребителите без достъп до цифрови портфейли.

Разделен свят

Докладът също така показва, че работата по CBDC на едро се е удвоила след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и последвалите санкции от Г-7.

В момента се изпълняват 13 трансгранични проекта за търговия на едро, включително един, наречен „mBridge“, който свързва Китай, Тайланд, ОАЕ и Хонг Конг и ще се разшири до още 11 засега неразкрити държави тази година.

Всички държави-членки на BRICS - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, са в напреднал стадий на развитие на CBDC, като Липски прогнозира, че тази година ще има допълнителен натиск от страна на блока на среща на върха в Русия за алтернативни платежни системи на долара.

Всички те биха могли да бъдат част от лавина от големи проекти до 2027 г., както и ЕЦБ, чиято текуща пилотна схема се разглежда като потенциален план за други водещи големи икономики.

Цифровият юан в Китай все още е най-големият и най-напреднал пилотен проект, като той вече е изпробван в различни сценарии - от купуване на билети за обществен транспорт и проверки за COVID до закупуване на петрол и благородни метали.

Кога Китай ще пусне изцяло e-CNY? „Това е въпросът“, каза Липски. „Не тази година, а 2025 или 2026? Трудно е да се каже“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ