Защо Хонконг изпреварва Уолстрийт като най-горещата дестинация за първични публични предлагания

Защо Хонконг изпреварва Уолстрийт като най-горещата дестинация за първични публични предлагания

Ентусиазмът на инвеститорите и бизнеса към пазарите на акции в Хонконг се завръща с гръм и трясък, тъй като китайски компании се стичат към града за набиране на средства, пише Си Ен Би Си.

Големите сделки и подкрепеният от държавата тласък компаниите, лиснати на континенталните борси, да търсят листване и в Хонконг, доведоха до най-силния обем на набирането на капитал през първата половина на годината от 2021 г. насам, според информация на доставчика на данни Dealogic.

Обемите на нови листвания на Хонконгската фондова борса скочиха около осем пъти до 14 милиарда долара през първата половина на тази година, от едва 1,8 милиарда долара през същия период на 2024 г., според Dealogic. Това изключва листванията на т. нар. компании за придобиване със специална цел (SPAC), създадени единствено за набиране на капитал чрез първично публично предлагане (IPO), с цел евентуално придобиване или сливане с друга компания.

Това поставя града напът да се превърне в най-горещата дестинация за листване в света тази година, изпреварвайки Nasdaq и Нюйоркската фондова борса. PwC прогнозира до 100 първични публични предлагания (IPO) в Хонконг тази година, като общият размер на набрани средства ще надхвърли 25,5 милиарда долара.

Този огромен интерес дойде след години на слаба IPO активност в града на фона на постпандемичното настроение за избягване на риска и забавен икономически растеж.

През първата половина на тази година в Хонконг бяха направени 43 нови листвания, като приходите надхвърлиха 13,6 милиарда долара – надминавайки общата сума, набрана през 2024 г., показват данни от платформата за финансови данни Wind Information. За сравнение, през 2023 г. имаше само 73 листвания, който набраха едва 5,9 милиарда долара, според данни на HKEX.

Подновеният интерес се подхранва от съвпадение на фактори, включително регулаторните попътни ветрове от Пекин, бавното темпо на листванията на акции от клас А, изобилната пазарна ликвидност и страховете от делистване на американските борси, което кара компаниите от континенталната част на Китай да набират средства в Хонконг, според Стивън Сун, ръководител на стратегията за акции в Китай в HSBC.

Политиката в Пекин като попътен вятър

Скокът в цените на китайските акции през септември миналата година, предизвикан от очакванията за по-силни икономически стимули, помогна за обръщане на тенденцията за песимистични наративи относно Китай.

В началото на тази година пускането на AI модела на DeepSeek допълнително подхрани ралито на китайските технологични акции, тъй като инвеститорите започнаха да преоценяват капацитета на Китай за иновации, стимулирайки преоценка на китайските акции.

„Пазарните оценки като цяло се подобриха до исторически средни нива, което осигурява по-добър фон за компаниите, които търсят да набират средства“, каза Юджийн Сяо, ръководител на стратегията за китайски акции в Macquarie.

Към края на търговията в сряда индексът Hang Seng в Хонконг е напреднал с 21% от началото на годината, което го прави един от най-добре представящите се големи пазари в световен мащаб.

Надеждите, че китайските власти вероятно ще отпуснат допълнителни фискални разходи, за да защитят икономиката от всякакви търговски сътресения, допълнително подкрепиха доверието на бизнеса и инвеститорите.

В очевидна промяна на подхода в подкрепа на частния сектор, китайският президент Си Дзинпин заяви пред водещите бизнес лидери в страната през февруари, че страната се нуждае от тяхната помощ, за да постигне икономически растеж.

Тази промяна, съчетана с дългоочакваното одобрение от Пекин за листване на фирми от континента в офшорни зони, отприщи вълна от натрупано търсене, особено за висококачествени, ориентирани към потребителите компании, които са по-малко изложени на геополитически насрещни ветрове, каза Лорейн Тан, директор на изследванията на акциите в Morningstar.

Миналата година китайският регулатор на ценни книжа издаде редица мерки, насочени към ускорено одобрение за листване на отговарящи на условията технологични компании от континента в Хонконг. През май регулаторните органи в Хонконг стартираха и така наречения „Канал за технологични предприятия“, за да улеснят одобренията за IPO на специализирани технологични и биотехнологични компании, особено тези, които вече са листнати на континенталната част на страната.

Друг двигател за ралито на пазара в Хонконг е изобилната ликвидност, осигурена от инвеститори от континенталната част на страната, която се влага в акции на Хонконг, преследвайки интереса към изкуствения интелект, предизвикана от пробивите на Deepseek, и възползвайки се от големи сделки за набиране на капитал.

Нетният приток на капитал на юг, проследен чрез схемата за трансгранична връзка Stock Connect, скочи до рекордно високо ниво през тримесечието април-юни, откакто схемата беше стартирана през 2014 г., според Wind Information. В рязък контраст, китайският бенчмарк CSI 300 едва се е помръднал тази година, като е нараснал само с 0,2% от началото на годината, според данни на LSEG.

Това накара местните инвеститори да пренасочат средствата си към акции, листвани в Хонконг, което засили притока на средства от юг, като по този начин те представляват близо половината от дневния оборот на акциите в Хонконг, според оценките на Sun.

Двойно листване

Тези фактори помогнаха на множество компании, търгувани в континентален Китай, да търсят вторично листване в Хонконг, включително производителят на батерии Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL). Вече листвана в Шънджън, компанията набра над 5 милиарда долара чрез вторично листване в Хонконг през май, което е най-голямото подобно IPO в света досега тази година.

Сред над 200-те активни кандидати за първично публично предлагане, които са в процес на листване на Хонконгската фондова борса, над 40 са компании, които вече са листвани на континенталните фондови борси, сочи информация Wind Information.

На фона на ожесточената конкуренция у дома и изостреното търговско напрежение със САЩ, Пекин призова водещите си компании да се разширят в световен мащаб и да диверсифицират производствените си локации.

Освен това, пазарът на Хонконг е по-„приобщаващ“ към развиващите се сектори, като изкуствен интелект, възобновяема енергия, цифрово потребление и биотехнологии, които са в съответствие с нуждите на фирмите от континента, каза Уей Ли, ръководител на инвестициите в множество активи за Китай в BNP Paribas.

Засиленото напрежение между САЩ и Китай направи Хонконг предпочитана дестинация за първични публично предлагане (IPO) за много китайски фирми, поради опасения, че администрацията на Тръмп може да нареди премахване на акциите от американските борси.

„Вторичното листване по същество осигурява допълнителна застраховка за китайските компании, листнати в САЩ, в малко вероятния случай, че премахването на акциите стане непредвидимо“, каза Ли, предполагайки, че компаниите вероятно са наели финансови съветници, за да изработят „план Б“, със или без премахване на акциите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ