Най-големите американски банки увеличават дивидентите след успешно преминаване на стрес теста на Фед

Най-големите американски банки увеличават дивидентите след успешно преминаване на стрес теста на Фед

Американските банкови гиганти обявиха планове за увеличаване на дивидентите си за третото тримесечие, след като преминаха годишната проверка на Федералния резерв миналата седмица, пише Ройтерс.

Ходовете идват, след като кредиторите показаха, че разполагат с достатъчно капитал, за да издържат на годишния стрес тест на централната банка, включително на сценарии с тежък икономически спад, рязко нарастваща безработица и пазарни сътресения.

JPMorgan Chase, най-голямата банка в страната, увеличи дивидента си от 1,40 долара на 1,50 долара на акция, според регулаторен документ. Тя също така обяви нова програма за обратно изкупуване на акции на стойност 50 милиарда долара, влизаща в сила във вторник и с неопределена крайна дата.

„Предвиденото от борда увеличение на дивидента, второто ни за тази година, представлява устойчиво ниво на разпределение на капитала на нашите акционери и е подкрепено от силните ни финансови резултати“, заяви главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън.

„Новата програма за обратно изкупуване на акции предоставя възможност за разпределяне на капитала на нашите акционери с течение на времето, както сметнем за добре“, каза още Даймън, като добави, че стрес тестът показва, че банките са устойчиви.

В същото време Bank of America ще увеличи дивидента си с 8% до 28 цента на акция, докато Wells Fargo  го увеличи от 40 цента на 45 цента на акция, съобщиха те в отделни документи.

Бордът на Morgan Stanley одобри нова програма за обратно изкупуване на акции на стойност 20 милиарда долара, без да посочва крайна дата, и също така планира да увеличи тримесечния си дивидент до 1 долар на акция.

Дивидентът на Goldman Sachs ще се повиши от 3 на 4 долара на акция, докато дивидентът на Citigroup ще се увеличи от 56 цента на 60 цента.

Федералният резерв в момента е в процес на основен преглед на начина, по който се провежда стрес тестът.

През април регулаторът предложи резултатите да се осредняват за период от две години, което би могло да доведе до по-малка волатилност в резултатите.

„Федералният резерв изрази намерението си да въведе по-прозрачен и справедлив подход към тези тестове, тъй като се стреми да поддържа безопасността и стабилността на нашата финансова система“, каза главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон.

Даймън от JPM също каза, че новите модели за стрес тестове биха могли да осигурят по-голяма прозрачност.

Този проект за писане на правила все още е в ход, но централната банка заяви в петък, че ако резултатите от 2025 и 2024 г. бяха осреднени, на банките щеше да им се наложи да заделят повече капитал, за да отговорят на изискванията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ