Асен Василев: В следващите години ще живеем с високи цени
Следващите няколко години ще живеем в условията на високи цени. Това предупреди финансовия министър Асен Василев по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където социалните партньори обсъждат предложените от правителството антикризисни мерки. Сред тях са нова формула за изчисляване на пенсиите, компенсации от 25 стотинки за литър гориво за потребителите, намаляване на ДДС-то на парното от 20% на 9%, както и нулево ДДС за хляба.
"Цените на горивата няма да спаднат драматично. Цените на храните няма да спаднат драматично, докато не се отворят пристанищата по Северното Черноморие, за да може да изнася Украйна, да може да изнася Русия зърно и докато не падне цената на газа, за да падне цената на торовете", посочи Василев.
Социалните партньори разкритикуваха мерките на правителството, че не са правилно насочени към нуждаещите се групи. На критиката защо всички хлябове, а не само най-масово употребяваните, ще бъдат с нулева ДДС ставка, Василев отговори така: "Да, това може да е нечестно спрямо някои потребители. Аз лично не съм ял хляб от 5 лв. филията, нали, но предполагам, че има и такива хлябове. Предполагам, че има и такива, не вярвам те да са много голям процент от потреблението".
Финансовият министър беше категоричен, че предложените антикризисни мерки не нарушават финансовата дисциплина. Обясни, че се предлага намаляване до 9% на парното и тока, защото там е основното увеличение, а за електроенергията се ползва български ресурс. И припомни на бизнеса, че е бил компенсиран за цената на тока и вместо 400 лв. е плащал 250 лв. "Само тук бяха обрани 45%, за да не се влияе върху крайните цени", отбеляза той.
Относно една от планираните антикризисните мерки - шофьорите да ползват намаление от 25 стотинки на литър гориво, министърът на финансите уточти, че тя ще е за най-евтиния бензин и за дизела без добавки и уточни, че отстъпката ще се дава при показване на талона на автомобила след зареждане.
"Тук синдикатите обясниха, че от тази мярка ще се възползват и богати българи, които реално нямат нужда от подкрепа. Отстъпката е за най-ниските клас гориво. Собственик на "Мазерати" няма да си сипе гориво без добавки, за да спести няколко стотинки, а после да плаща ремонт за хиляди левове", коментира Василев.
Социалните партньори обаче остават резервирани относно антикризисните мерки, става ясно от становища, с които излязоха от Българската стопанска камара, от Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Социалните партньори са напълно изолирани от изготвянето на анализа и мерките в областта на пенсионното осигуряване, алармираха от Българската стопанска камара. Относно намеренията за актуализация на пенсиите от 1 юли и от 1 октомври, от БСК изтъкват, че се работи на парче и без дългосрочна визия.
Решенията са политически и не почиват на принципите на социалното осигуряване, генерират се огромни разходи за бюджета, без да е ясен ефектът, както и възможността на бюджета да осигурява финансиране в дългосрочен план. Увеличаването на размера на минималната пенсия е стъпка в правилната посока, макар и отново да не става ясно как е определен този размер, смятат от работодателската организация, смятат в БСК.
С допълнителния трансфер за изпълнение на заложените пенсионни мерки от над 1,4 млрд. лева държавният бюджет ще покрива почти 50% от средствата, нужни за изплащане на пенсии. Така пенсионната система ще разчита основно на доплащане от бюджета, а не на приходите от осигурителни вноски, се казва в становище на Конфедерация на труда "Подкрепа".
От "Подкрепа" са категорични, че пенсиите в България, които са най-ниските в ЕС, имат нужда от актуализация. Синдикалистите обаче смятат, че успоредно с увеличението им, трябва да се увеличи значително максималният осигурителен доход, който сега е 3400 лв., а първоначалната идея при въвеждането му беше той да е 10 минимални работни заплати, което сега прави 7100 лв. От КТ "Подкрепа" искат още да се въведат реални мерки за контрол, откриване и разследване на случаите за укриване на осигуровки, както и да се повиши минималната работна заплата от 1 юли. Според синдикалните експерти предложените антикризисни мерки ще доведат до намаление на приходите и увеличение на разходите на държавния бюджет, но няма да успеят да предпазят българските граждани от допълнително обедняване.
Асоциацията на индустриалния капитал в България не подкрепя основната част от антикризисните мерки, предлагани от правителството, съобщи председателят на организацията Васил Велев на заседанието на НСТС.
Според Велев, най-важните мерки, които са срещу най-сериозните проблеми отсъстват, а именно мерките срещу инфлацията и несигурността. Основният проблем е несигурната икономическа среда и недостигът на работна ръка, каза Велев. Той посочи, че в АИКБ са получени много възражения от членове на организацията срещу начина на компенсиране на крайните цени на горивата за физически лица.
"Механизмът, който се предлага, затруднява търговците. Те ще трябва да кредитират тази дейност. Най-напред ще платят това облекчение, а едва след това ще си търсят парите", отбеляза Васил Велев.
Според АИКБ мярката трябва да се администрира от Агенцията за социално подпомагане и да важи за по-тесен кръг лица, за да няма злоупотреби като препродажби от физически лица на малък бизнес.
Що се отнася до намаляването на ДДС за централното отопление АИКБ също е против, защото само една пета от гражданите в България имат централно отопление. От тях половината са в София, където заплатите са най-високи.
АИКБ е против нулевата ставка за ДДС за хляба. Въвеждането на нулева ставка на ДДС на хляба и възстановяване на високата ставка на алкохолни напитки помага на един бранш и вреди на други три-четири бранша, особено на туризма, най-засегнат от кризата. "Мярката не е таргетирана", коментира още Велев и предлага да се предвиди адекватно компенсиране на свръхвисоките цени на електроенергия за потребителите на свободния пазар.
Предлаганата мярка от 9% ДДС за природния газ за предприятията, регистрирани по ДДС, Васил Велев определи като неутрална мярка и от нея няма да има ефект.
АИКБ подкрепя увеличаването на данъчните облекчения за деца, като според Велев това е своеобразен необлагаем минимум за работещите хора с деца. Организацията подкрепя и намаляването на законната лихва по просрочените задължения от 10% на 8% на годишна база.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.