Регистрациите на нови автомобили в ЕС са нараснали с 5,7% през първото полугодие, а в България - със 7,9%

Политика за бисквитки

Регистрациите на нови автомобили в Европейския съюз са се увеличили с 5,7 на сто през първото полугодие на 2026 г., като силното представяне през юни е допринесло за положителния резултат въпреки продължаващите геополитически рискове, сочат данни на Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA), цитирани от БТА.

Пазарът продължава да се възползва от силното потребителско търсене на автомобили с електрифицирано задвижване, подкрепено основно от мерките за насърчаване на пазара. Хибридните автомобили запазват позицията си на най-предпочитан избор с дял от 37,3 на сто от новите регистрации. Изцяло електрическите автомобили достигат пазарен дял от 20,7 на сто, а плъгин хибридите – 9,8 на сто.

През първите шест месеца на годината в ЕС са регистрирани 1 220 890 нови изцяло електрически автомобила, което е увеличение на пазарния им дял от 15,6 на сто година по-рано до 20,7 на сто. Ръст е отчетен на три от четирите най-големи пазара, които формират 63 на сто от всички регистрации на електромобили – Франция (62,9 на сто), Германия (48 на сто) и Дания (41,2 на сто). В Белгия увеличението е 8,2 на сто.

Регистрациите на хибридни автомобили са нараснали до 2 198 148 броя, подкрепени от ръст в Италия (23 на сто), Испания (20,8 на сто), Германия (6,9 на сто) и Франция (3,2 на сто).

Регистрациите на плъгин хибриди са се увеличили до 577 735 автомобила, водени от силен растеж в Италия (84,3 на сто), Испания (39 на сто) и Германия (17,9 на сто). Делът им достига 9,8 на сто спрямо 8,5 на сто през същия период на 2025 година.

Същевременно регистрациите на бензинови автомобили са намалели със 17,2 на сто, като спад е отчетен на всички основни пазари. Най-голямо понижение има във Франция (34,2 на сто), следвана от Испания (18,5 на сто), Германия (18,2 на сто) и Италия (17,1 на сто).

През първото полугодие са регистрирани 1 309 153 нови автомобила с бензинов двигател, като пазарният им дял се е понижил до 22,2 на сто спрямо 28,4 на сто година по-рано.

Пазарът на дизелови автомобили също продължава да се свива. Регистрациите им са намалели с 16,5 на сто, а делът им при новите автомобили е спаднал до 7,5 на сто от 9,4 на сто през първото полугодие на 2025 година.

България

У нас през първото полугодие на 2026 г. са регистрирани общо 25 957 нови леки автомобила, което представлява увеличение от 7,9 процента спрямо същия период на 2025 г., показват данните на Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA).

Най-силен ръст е отчетен при изцяло електрическите автомобили (BEV), чиито регистрации почти са се удвоили до 2 029 автомобила, или 95,8 процента повече на годишна база. Значително увеличение има и при хибридните автомобили (HEV), чиито регистрации нарастват със 105 процента до 1 607, както и при plug-in хибридите (PHEV), които се увеличават със 75,8 процента до 480 автомобила.

Регистрациите на бензинови автомобили намаляват с 3 процента до 17 808, докато при дизеловите автомобили е отчетен ръст от 11,6 процента до 4 004 регистрации. Автомобилите с други видове задвижване са 29, което е увеличение с 45 процента спрямо първата половина на миналата година.

Само през юни в България са регистрирани 5 457 нови леки автомобила, с 18,6 процента повече в сравнение със същия месец на 2025 г. През месеца регистрациите на изцяло електрически автомобили са нараснали със 135,5 процента до 478, на плъгин хибридите – със 124,6 процента до 128, а на хибридните автомобили – със 114,3 процента до 345. Регистрациите на бензинови автомобили са се увеличили с 3,3 процента до 3 613, а на дизеловите – с 31 процента до 888 автомобила.

При производителите

По брой регистрации през първото полугодие на 2026 г. лидер на пазара в Европейския съюз остава „Фолксваген Груп“ (Volkswagen Group) с 1 559 974 новорегистрирани автомобила, което е ръст от 2,6 процента спрямо същия период на миналата година.

На второ място е „Стелантис“ (Stellantis) с 965 475 регистрации, или увеличение от 6 процента на годишна база.

Третата позиция заема „Рено Груп“ (Renault Group) с 620 250 новорегистрирани автомобила, въпреки отчетения спад от 4,2 процента спрямо първото полугодие на 2025 г.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна