Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|50-те най-луксозни марки могат да загубят до 30 млрд. евро заради COVID-19
50-те най-ценни луксозни и премиум марки в света могат да загубят до 30 милиарда евро (35 милиарда щатски долара) в резултат на пандемията COVID-19, според последния доклад на Brand Finance - Luxury & Premium 50 2020. В класацията са представени три подсектора: текстил, автомобили и козметика и лични грижи. Анализът показва, че те вероятно ще бъдат повлияни по различен начин от коронавируса. Явно най-засегнати са текстилните марки, които са изправени пред загуба на стойност до 20%. Очаква се автомобилните марки да претърпят умерено въздействие със загуби до 10% в стойността на марката, докато марките козметика и лични грижи до голяма степен са защитени от вредата от пандемията.
Освен луксозния и премиум сектор, стойността на 500-те най-ценни марки в света, анализирани и класирани ежегодно от Brand Finance Global 500 2020, може да загуби до 1 трилион евро в резултат на пандемията. Brand Finance е оценил въздействието на COVID-19 въз основа на ефекта върху стойността на компанията в сравнение с това, което беше на 1 януари 2020 г. Вероятното въздействие върху стойността на марката е оценено за всеки сектор. Отраслите са класифицирани в три категории: ограничено въздействие (минимална загуба на собствения капитал на марката или потенциален ръст на собствения капитал на марката), умерено въздействие (до 10% загуба на собствения капитал на марката) и високо въздействие (до 20% загуба на собствения капитал на марката).
Porsche направи революция в луксозния автомобилен сегмент, създавайки първото електрическо превозно средство
Германската марка автомобили Porsche запази титлата на най-ценната в света луксозна марка, увеличавайки стойността на марката с 16% до 33,9 милиарда долара. Фирмата също така запазва значителен марж по отношение на най-близкия си съперник, италианския Gucci, останал на втора позиция в класацията.
Porsche се утвърди като марка, известна с високото качество на производство на спортни автомобили от световна класа. Сега, изправено пред предизвикателството на едно все по-екологично общество, Porsche се превърна в пионер в устойчивостта чрез представянето на първия си електрически автомобил Taycan, позиционирайки марката като първия традиционен производител на луксозни автомобили, пуснал на пазара изцяло електрически модел.
Най-успешната търговска марка луксозни автомобили, Porsche отчита някои от най-бързите дългосрочни ръстове в класацията за автомобили през последните години. Това е резултат на силата и широката привлекателност на марката. Свидетелство за това е интересът, генериран от пускането на новия му електрически автомобил, един от най-очакваните нови модели тази година.
Givenchy преживява ръст от 74,2%
Givenchy е най-бързо развиващата се марка в тазгодишната класация. Стойността на бранда нарасна с впечатляващите 74,2% и сега се оценява на 2 млрд. долара, като едновременно скочи с 11 точки в класацията от 37 на 26 място.
Силното представяне и растеж на Givenchy, особено в грим дивизията и парфюма L'Interdit, допринесоха за силните финансови резултати на компанията-майка LVMH през последната година. Givenchy продължава да се фокусира върху по-нататъшното развитие на своята многоканална платформа за електронна търговия, Maison Givenchy, стартирала през 2017 г.
LVMH, най-големият конгломерат от луксозни стоки в света, продължава да разширява своята филантропска ръка, след като дари 200 милиона евро за реконструкцията на парижката катедрала Нотр Дам, както и дари средства и ресурси за борбата с пандемията. В допълнение към Guivenchi, в тазгодишната класация се появяват още осем марки от групата LVMH, които натрупват обща стойност от 39,3 милиарда долара със среден ръст от 19% в сравнение с класацията за 2019 г.
LOEWE надмина марки като Valentino, Versace или Dolce & Gabbana в текстилния сектор
LOEWE за пореден път е единствената испанска марка в класацията. В сектор, силно засегнат от пандемията не само поради спада в потреблението, но и поради международните ограничения за мобилност, LOEWE успява да преодолее и увеличи двата основни индикатора за марката: стойността и силата на марката. Стойността на неговата марка се е увеличила с 21,5% в сравнение с 2019 г., което я кара да се изкачи с 4 места в класацията, поставяйки я на 32-ра позиция от 50-те най-ценни марки в света, надминавайки марки от ръста на Valentino, Salvatore Ferragamo , Versace или Dolce & Gabbana в текстилния сектор.
Преди появата на коронавируса LOEWE си беше поставил за цел да пробие бариерата от един милиард евро за четири години, като даде приоритет на поддържането на интелигентен растеж и идентичност на марката. През 2019 г. луксозната фирма, собственост на френския конгломерат LVMH и която управлява търговската си дейност на испанския пазар чрез компанията Loewe Hermanos, представи впечатляващи резултати в Испания, които й позволиха да се справи с кризата с COVID-19 с лекота.
През последните три години компанията предприе процес на "рационализиране" на своята мрежа от магазини и стратегия за контрол на разходите, която марката смята за изключително важна за постигането на тези резултати и това със сигурност ще й помогне да се справи и през 2020 г. по същия начин. В чужбина компанията има около 150 точки за продажба, разпространени по целия свят и само в Испания, с дузина магазини и кътчета в търговската верига El Corte Inglés.
В допълнение към измерването на общата стойност на марката, Brand Finance също така отдава голямо значение и оценява относителната сила на марките, въз основа на фактори като маркетингови инвестиции, познание, лоялност, удовлетвореност на персонала и корпоративна репутация. Според тези критерии LOEWE се е увеличил с 1,6 точки в сравнение с класацията за 2019 г., отбелязвайки 83,3 от 100, поради което е отличена с рейтинг AAA.
[[{"fid":"362257","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":446,"width":1012,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Френските марки увеличават стойността си
Пет френски марки участват в топ 10 и всички са отбелязали силна година, като стойностите на техните марки нарастват средно с 14%. Заемайки трето място, Louis Vuitton е най-бързо развиващата се марка в топ 10, увеличавайки се с 21% до 16,5 милиарда щатски долара. Петата в класация Chanel отчита солиден 20% ръст на стойността на марката до 13,7 милиарда щатски долара.
Стойността на Ферари нарасна, подобрявайки се с 8,7% спрямо 2019 г.
Ferrari запазва позицията си на най-силната луксозна и първокласна марка в света с рейтинг на силата на бранда Brand Strength Index (BSI) от 94,1 от 100 и съответния елитен рейтинг на марката AAA +. Заедно с прогнозирането на приходите, силата на марката е ключов двигател на собствения капитал на марката. Тъй като силата на бранда Ferrari запазва рейтинга си, стойността на марката нарасна, подобрявайки се с 8,7% спрямо 2019 г., вече оценена на 9,1 милиарда долара.
Ferrari обяви пет нови модела през 2019 г., включително SF90 Stradale и Ferrari Roma, и двата насочени към нови пазарни сегменти. Компанията сключи и производствено споразумение с Giorgio Armani Group, за да помогне на колекциите на Ferrari да се превърнат в по-първокласно пространство.
От години Ferrari използва своята марка върху продукти извън автомобилния сектор, които са спомогнали за разпознаваемостта на марката, както и за диверсифициране на потоците от приходи, но сега обръща стратегията си и предприема действия за запазване на изключителността на марката. Компанията планира да намали настоящите лицензионни споразумения с 50% и да премахне 30% от продуктовите категории.
Подобно на други марки автомобили, продажбите на Ferrari са пострадали тази година, намалявайки наполовина в сравнение с тези през 2019 г. Спирането на сезона на Формула 1 също е навредило на спонсорството, бизнеса и приходите от продажбите на бранда. В този труден контекст марката запазва своята сила и повишава стойността си, което й позволи да запази седмото място в класацията.
Източник: brandfinance.com
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.