Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Администрацията на Байдън преразглежда търговското споразумение с Китай
Администрацията на Байдън ще преразгледа всички мерки за национална сигурност, въведени от бившия президент Доналд Тръмп, включително първата фаза от търговската сделка между САЩ и Китай, подписана през януари 2020 г. Това завя пред Си Ен Би Си прессекретарят на Белия дом Джен Псаки.
„Всичко, въведено от предишната администрация, се преразглежда, за да се гарантира, че е в съответствие с нашия подход към националната сигурност. Смятам, че нещата вървят напред.“, отговори тя на въпрос дали сделката между Вашингтон и Пекин все още е в сила.
Псаки отбеляза, че администрацията на Байдън ще походи към отношенията между САЩ и Китай „от позиция на сила, което ще рече, че Вашингтон ще общува и координира действията си със своите съюзници и партньори“ с цел създаване на обща политика по отношение на Китай.
Тръмп подписа първата фаза от търговското споразумение между двете страни заедно с китайския лидер Си Дзинпин през януари 2020 г. в опит да бъде деескалирано напрежението от 180 месечната търговска война. Според сделката Пекин трябваше да увеличи покупките на американски селскостопански и промишлени стоки с 200 млрд. долара спрямо равнището от 2017 г. в рамките на две години. През 2020 г. обаче покупките от страна на Китай не отговориха на тези изисквания.
Новият финансов министър на САЩ Джанет Йелън отбеляза в писмен отговор до конгресмени миналата седмица, че в момента се прави цялостен преглед на прилагането на търговската сделка от страна на Китай и че Вашингтон ще работи със съюзниците си за справяне с нечестните практики, използвани от втората най-голяма икономика в света.
Дъг Бари, говорител на Американско-китайския бизнес съвет, заяви, че има логика в това екипът на Байдън да преразгледа търговската сделка и други политики на Тръмп, но заяви, че няма притеснения относно предстояща отмяна на сделката.
„Китай има още 11 месеца, за да покрие ангажимента си за покупка на стоки за допълнителни 200 млрд. долара“, коментира той пред Ройтерс.
Бари отбеляза, че Китай вече е направил значителни покупки на селскостопанска продукция, стимулирайки работни места в този сектор, и каза, че китайските власти са сигнализирали, че планират да изпълнят ангажиментите си по търговското споразумение.
„Това е от ключово значение за евентуалната отмяна на взаимно вредните мита, които костват американски работни места и намален брутен вътрешен продукт. Прекратяването на сделката може да превърне тези мита и щетите от тях в перманентни“ , коментира той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.