Американските домакинства станаха по-богати въпреки пандемията

Американските домакинства станаха по-богати въпреки пандемията

Американските домакинства станаха по-богати въпреки пандемията

Нетното богатство на американските домакинства е достигнало най-високото си ниво в историята в края на 2020 г., след като поскъпването на акциите, недвижимите имоти и други активи е заличило загубите, нанесени от пандемията и свързаните с нея икономически проблеми, предаде  „Уолстрийт Джърнъл“.

Нетното състояние на домакинствата, което представлява разликата между активите и задълженията, е достигнало 130,2 трлн. долара през четвъртото тримесечие, съобщи Федералният резерв на САЩ. Това представлява ръст с 5,6% спрямо предходното тримесечие и с 10% спрямо същия период на 2019 г.

Печалбите се дължат най-вече на поскъпването на акциите, като индексът Ѕ&Р 500 напредна с 12% през последното тримесечие и завърши 2020 г. с ръст от 16%.

Американците получават финансова подкрепа и под формата на по-високите цени на жилищата. На фона на по-ниските лихви, много хора рефинансират ипотечните си кредити и теглят пари в брой, за да покриват дългове и да реновират домовете си. Медианната цена на съществуващите жилища е нараснала до около 310 хил. долара през последния декември, което представлява ръст с 13% спрямо същия месец на 2019 г.

Нарастващото богатство на домакинствата допринася за все по-оптимистичните перспективи за икономическо възстановяване през тази година, тъй като разходите на домакинствата отговарят за повече от две трети от брутния вътрешен продукт на САЩ.

Подписаният от президента Джо Байдън пакет от мерки за стимулиране на икономиката в размер на 1,9 трлн. долара се очаква да допринесе за най-големият ръст на БВП на САЩ от близо четири десетилетия. Анализатори, анкетирани от „Уолстрийт Джърнъл“, повишиха прогнозата си за растежа на икономиката на САЩ до 5,95%, след като месец по-рано залагаха на повишение с 4,87%.

Счетоводните баланси на домакинствата са останали в голяма степен непокътнати от пандемията, като това се дължи основно на трилионите долари помощ от федералното правителство, включително директните плащания и обезщетенията за безработица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ