Азия в най-добрата позиция за икономическо възстановяване

Азия в най-добрата позиция за икономическо възстановяване

Азия е в добра позиция за икономическо възстановяване в сравнение с останалата част на света, тъй като регионът до голяма степен успя да постави под контрол коронавируса. Това заяви пред Си Ен Би Си Андрю Тилтън главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Goldman Sachs.

„Смятаме, че Азия е в най-добрата позиция за икономическо възстановяване, имайки предвид добрия контрол върху пандемията в по-голямата от региона с изключение на Индия и някои части на Югоизточна Азия“, коментира Тилтън.

По думите му възстановяването на потребителските разходи в Китай е по-бавно, защото за разлика от САЩ, пакетите за стимулиране на икономиката в азиатската страна не бяха насочени директно за подкрепа на доходите на хората. „Като се има предвид контрола върху местното разпространение на вируса в Китай, виждаме, че активността в сектора на услугите се възстановява и там“, добави той.

Скорошните данни за промишлената активност във водещите икономики сигнализират за възстановяване в индустриалния сектор. „Ние все още сме оптимистично настроени за възстановяването през 2021 г.“, коментира Тилтън.

Той обърна внимание и на предстоящите президентски избори в САЩ, като според него потенциална победа на кандидатът за президент на Демократическата партия Джо Байдън ще доведе до промени в търговската политика на Вашингтон.

„Смятаме, че резултатът от изборите е много важен за Азия и за световната иконмическа активност като цяло“, казва Тилтън.

По думите му новите мерки за стимулиране на американската икономика ще се отразят добре и на Азия.

„Фискалните стимули в САЩ ще допринесат за растежа на Азия. В случаи, че бъде представен нов пакет от мерки, най-големите печеливши ще бъдат икономиките, ориентирани към износа“, коментира експертът.

Възможно е обаче Конгреса на САЩ да не постигне споразумение по плана за стимулиране на икономиката преди изборите през ноември.

„Ако имаме т. нар. „синя вълна“, или иначе казано победа на Байдън,  шансовете за приемане на по-голям пакет от фискални стимули се увеличават“, коментира Тилтън.

Миналата седмица контролираната от демократите Камара на представителите одобри план за стимулиране на американската икономика в размер на 2,2 трлн.долара, който обаче най-вероятно няма да бъде приет от контролирания от републиканците Сенат. Финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин отговори с предложение за план в размер от 1,6 трлн. долара.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
Как да се отървете от токсичния позитивизъм на работното място?