Berkshire Hathaway спечели близо 40 млрд. долара от януари до юни

Berkshire Hathaway спечели близо 40 млрд. долара от януари до юни

Berkshire Hathaway спечели близо 40 млрд. долара от януари до юни

Бизнес конгломератът на Уорън Бъфет - Berkshire Hathaway е имал нетна печалба от 39,8 млрд. долара между януари и юни тази година. Това е отскок от загубите от 23,4 млрд. долара, които е претърпяла през същия период на 2020 г.

Освен това, конгломератът със седалище в Омаха (Небраска) обяви в края на миналата седмица оперативна печалба от 13,7 млрд. долара за първата половина на тази година (с 20% повече на годишна база) и общ оборот от 133,7 млрд. долара (с 13% повече), предава cincodias.elpais.com

Berkshire Hathaway подобри резултатите си благодарение на постепенното възстановяване на многобройните си бизнеси, вариращи от застраховане през енергетика до инфраструктура, както и големите си инвестиции на фондовия пазар, въпреки че компанията продължи да подчертава несигурността, когато отчита своите данни.

"Пандемията от Covid-19 повлия неблагоприятно на почти всички наши операции през 2020 г. и особено през второто тримесечие, въпреки че ефектите варираха значително. Мащабът на дългосрочните ефекти не може да бъде оценен реалистично в момента", се посочва в съобщение на компанията.

През второто тримесечие фирмата е имала нетна печалба от 28 млрд. долара, което е със 7% повече в сравнение със същия период на 2020 г., оперативна печалба от 6,6 млрд. (с 21% повече) и оборот от 69,1 млрд. (почти 22% повече).

По данни на фирмата, в края на юни нейните инвестиции са увеличили пазарната си стойност до 307,9 млрд. долара и повечето от тях все още са концентрирани в четири компании, регистрирани на борсата: American Express, Apple, Bank of America и Coca-Cola. Сред предприятията, които са набрали най-голяма скорост през последните три месеца, са инфраструктурата за влакове, обществените услуги като електричество, енергия и в по -малка степен тези, свързани със сектора на недвижимите имоти.

Между март и юни Berkshire е инвестирала около 6 млрд. долара в обратно изкупуване на своите акции, с които вече са натрупали 12,6 млрд. за тази цел от началото на годината. От друга страна, през тримесечието бяха записани такси от 9,8 милиарда, свързани с производителя на промишлени и авиационни части Precision Castparts Corp, който той закупи през 2016 г. и чийто бизнес е засегнат от кризата в сектора.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ