Безработицата в Япония е едва 2,3%, все по-трудно се намира работна ръка

Безработицата в Япония е едва 2,3%, все по-трудно се намира работна ръка

Безработицата в Япония е намаляла до 2,3 на сто през септември спрямо 2,4 на сто през август, което е втори пореден месец спад на показателя, съобщи ДПА.

Броят на хората с работа през септември се е увеличил с 1,8 процента на годишна основа до 67,15 милиона, по данни на министерството на вътрешните работи и комуникациите. Продължават обаче критиките, че правителството на Шиндзо Абе не е успяло да се справи с непостоянните форми на заетост, особено сред жените и младежите, което е един от най-сериозните проблеми в третата световна икономика.

Министерството на здравеопазването, труда и благосъстоянието съобщи в същото време, че съотношението на свободните работни места спрямо броя на търсещите работа е нараснало до 1,64 през септември спрямо 1,63 предходния месец, което показва, че Япония продължава да среща сериозни затруднения с работната ръка в контекста на застаряването на населението.

Наскоро стана ясно, че японското правителство иска бързо да внесе проектозакон, който да узакони приема на повече чуждестранни работници. Целта е да се преодолее частично недостигът на работна ръка, който вече засяга тежко някои сектори.

Изпълнението на проекта би могло да стане факт от април 2019 година.

Правителството планира да създаде нов визов статут, който ще позволи на теория на имигрантите с по-ниски квалификации от тези, които обикновено се изискват, да влязат на японска територия с цел работа за срок от 5 години.

Кандидатите трябва въпреки това да отговарят на определени изисквания, сред които да имат познания по японски език , които да им позволят "да не се чувстват непълноценни във всекидневния живот". Това означава вече да са изучавали езика от няколко години.

Тези, които имат най-добрите квалификации и високо ниво на владеене на японски език, биха могли да получат разрешение за по-дълъг престой, както и да бъдат придружени от семействата си.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ