Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнесът поиска ясни мерки за подкрепа при затваряне
Нови и ясно разписани действащи мерки за ограничаване на въздействието на Covid кризата върху работата на предприятията и ефектите за икономиката поискаха в обща позиция четирите национално представени раотодателски организации. Реакцията идва часове преди утрешното заседание на Министерски съвет, на което окончателно ще се реши дали ще бъдат одобрени всички, предложени от здравния министър нови рестрикции, които да бъдат в сила поне месец, за да намалят тежестта върху здравната система. Те предвиждат затваряне на всички търговски центрове, ресторанти, барове и кафенета, прекратяване на колективните спортни мероприятия, спиране на всички дейности в сферата на събитията като конгреси, конференции, симпозиуми и др.
В отговор Асоциацията на индустриалния капитал, Българската стопанска камара, Търговско-промишлената палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците настояват за целенасочени европейски средства и отсрочване на данъци и социалноосигурителни вноски в писмо, което четирите организации са адресирали до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, министъра на финансите Кирил Ананиев и министъра на икономиката Лъчезар Борисов.
Според работодателите вече не може да се затварят бизнеси без едновременно с това да се стартират мерки за подкрепа на предприятията и хората.
Предложенията за подкрепа са съобразени с насоките по временната финансова рамка, дадени от ЕК. Според тях помощ трябва да получават до 30 юни 2021 г. закъсалите фирми, като тя трябва да покрива фиксирани разходи, направени от 1 март 2020 г. до 30 юни 2021 г. Подпомагане да получат всички, които имат спад на оборота през тази година най-малко от 30% спрямо същия период на 2019 г., настоява бизнесът
Работодателите искат още отсрочване на данъци и социално-осигурителни вноски за времето, през което бизнесите няма да работят. Те предлагат пилотно това да се приложи за минал период- февруари 2020 г. - октомври 2020 г. По този начин ще се избегне злоупотреба от декларирани неверни данни за оборота.
"От БСК предложихме да има национална програма за подпомагане на бизнеса, която да е с хоризонт не по-малко от година. Да не бъде обременена от сложни и бавни административни процедури, а да са облекчени процедури в рамките на до няколко дни, на база на обективни критерии, свързани с оборотите им. За да могат да получат помощ сега, тя няма да им е нужна след 5 месеца", заяви за БНР зам.-председателката на Българската стопанска камара Мария Минчева
Междувременно един от най-засегнатите браншове - собствениците на заведения, настояха за среща с правителството преди евентуалното затваряне на обектите, за да предложат конкретни мерки.
От Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (БАПМХ) и от Българската асоциация на ритейл центровете призоваха да не се затварят хотели и търговски центрове. Според двете организации в противен случай има реален риск от фалити и то в най-силните месеци на годината.
"Ако бъдат приети в предложения вид, тези мерки ще нанесат тежък, а в някои случаи и фатален удар върху много хотели, чийто бизнес през последните месеци едва се посъвзе от извънредното положение, наложено на 13 март 2020 г.“, пишат до премиера от БАПМХ.
От там припомнят, че не е имало нито един случай на заразяване с коронавирус в хотел и напомнят, че хотелският бизнес е комплексен – свързан с предоставянето на допълнителни услуги. Затова настояват да не бъдат затваряни ресторанти, спа, фитнес и уелнес центрове и въобще да бъде ограничавана работата на хотелите, преди правителството да е обявило програма с разумни икономически мерки за компенсиране на бизнеса и служителите.
Обединение "Бъдеще за туризма“, в което членуват 132 туроператори и туристически агенти излезе с пет предложения за подкрепа на бранша. Те са за:
- 10% грантова схема за национално финансиране за ликвидност на туроператорите и туристическите агенти, нова социална мярка за бранша
- Въвеждане на социална мярка за неработещите туроператори и туристически агенти в съотношение 80/0
- Специален нисколихвен кредитен продукт поради счетоводната специфика на работата, невъзможност за материално обезпечение, влошена финансова експозиция, и наближаващ краен срок за възстановяване на предплатени пътувания на 320 000 туристи
- Налагане на мораториум на банковите кредити и безлихвено отсрочване на всички плащания към държавния бюджет за период от 6 месеца.
- Законодателна инициатива за удължаване срока на застраховка „Отговорност на туроператора“ за месеците на затворен бизнес
Тези предложения са съобразени с насоките по временната финансова рамка, дадени от ЕК на 19 март и актуализирани на 13 октомври. Мерките вече действат и показаха ефективностпри прилагането в редица европейски държави, напомнят от сдружението.
От Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) призоваха кабинетът да осигури бързо недостигащите 55 млн. лв. по схемата за подпомагане дейността на троператорите.
Над 20 спортни федерации също излязоха с открита позиция, в която възразяват срещу прекратяването на колективните спортни мероприятия, а призивът им беше подкрепен и от Българския олимпийски комитет.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.