Бизнесът се ангажира да превърне в норма партньорството с образованието

Бизнесът се ангажира да превърне в норма партньорството с образованието

Бизнесът се ангажира да превърне в норма партньорството с образованието

Бизнесът пое днес сериозен ангажимент да превърне парньорството си с образованието в норма. Това ще бъде и една от водещите политики в представения днес от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН Национален план за действие в изпълнение на Европейския пакт за младежта.

Пактът за младежта е инициатива на най-голямата европейска бизнес мрежа на отгворния бизнес, CSR Еurope, и Европейската Комисия и цели да подобри възможностите на младите хора за работа чрез създаване на бизнес-образователни партньорства и осигуряване на нови стажове или възможности за първа работа. Това „партньорство“ е новата норма на поведение в Европа. Бизнес лидери и образователни институции от Съюза създадоха над 23 000 партньорски проекти, а смислените чиракувания, стажове и стартови работни позиции са вече над 160 000 в Европа.

Светът се променя, младите се променят, образованието се променя, бизнесът също. Младите хора очакват работата им да има смисъл, да носи ползи и за обществото“, заяви Жак Спелкинс, член на борда на CSR Europe, по повод подписването на Националния план за действие в изпълнение на Европейския пакт за младежта. 27 са първите български оранизации, сложили подпис под представения днес документ.

Националният план за действие предвижда осем приоритетни области на работа, концентрирани върху подобряване качеството на образованието, подготовка на учители, активно включване на компании и родители в управление на образователните институции, персонализирано образование и ранно професионално ориентиране за всяко дете. Българският документ е един от приетите 24 национални планове, а участниците излязоха пред Европейската комисия с три общи предложения за нови политики:

  1. Да направим партньорството между бизнеса и образованието новата норма.

  2. Да направим обучението и стажуването равен избор за всеки.

  3. Да развиваме предприемачеството, предприемчивостта и социалните умения на всички образователни нива.

Планът е покана за партньорство и съвместна работа, призив към всеки заинтересован. Отговорният бизнес е сила за добро: неговата роля е да бъде иновативен не само в услугите и продуктите, които предлага, но и да работи в полза на обществото като успява изпреварващо да разпознае предизвикателствата, да търси, инвестира, експериментира и предлага решения“, сподели Огнян Траянов, председател на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН.

Като първи стъпки в реализацията му той посочи: „Основният ни подход е да работим с браншовите организации, които да разпознаят кои са ключовите професии за тях, за техния бранш, да насочат усилията си с професионалните организации и заедно да работят с подрастващите – да привлекат интереса, да спечелят доверието към тази професия и след това вече да помогнат за правилна подготовка и изграждане на специалисти.“

Всеки заинтересован да се включи по осъществяване на едно или повече от действията включени в Националния план, може да заяви своята готовност, попълвайки онлайн форма тук.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ