България сред Топ 10 на държавите с най-много заявки за Световното по вино

България сред Топ 10 на държавите с най-много заявки за Световното по вино

24-тото издание на Concours Mondial de Bruxelles (CMB) започва на 5 май във Валядолид, Испания. 9080 вина от 50 държави ще се състезават за сребърен, златен и голям златен медали от 5 до 7 май. 320 журналисти, търговци, енолози и сомелиери от цял свят ще оценяват вината. Две нови категории – за стара реколта и за органични вина, се представят за първи път през 20017г.

„България е сред топ 10 на държавите, подали най-много мостри за Конкурса тази година“, коментира Меглена Михова от Probegex. „Нареждаме се на 7 място, със 146 мостри, след най-големите страни – производителки в света: Франция, Испания, Италия, Португалия, Чили, Китай и Южна Африка. След нас в класацията остават държави с дългогодишни традиции във винопроизводството като Швейцария, Гърция и Словакия“, допълва тя.

38 производители от България ще участват тази година в Конкурса. Те ще представят страната ни както с чуждестранни сортове вино (бяло, червено, розе), така и с типично български като мавруд, широка мелнишка лоза, гъмза, рубин, мелник 55, памид, тамянка, мискет и димят. В битката за медали ще участват и български био вина.

България е единствената страна в Източна Европа, която участва с толкова много мостри в Конкурса три поредни години. За сравнение, преди 5 години, през 2012 г. страната ни е била на 16 място и е участвала в Конкурса само с 48 вина от 7 производители. За бързото израстване на винопроизводството у нас до световно ниво говори и фактът, че домакин на конкурса миналата година беше Пловдив

Франция продължава да бъде водещ участник в CMB и през 2017 година, въпреки че производството и консумацията на вино в страната през 2016 спрямо 2015 г. са се понижили. Домакинът Испания  се нарежда на второ място по брой на подадените мостри, малко над 2000 броя, което е с 25% повече спрямо миналата година.

Със 112.5% са се увеличили мострите от Китай тази година в сравнение с 2016, и с близо 250% спрямо 2015 г. Причината е, че медалите от CMB се оценяват много високо там. „Някои китайски дистрибутори изискват едно вино да е спечелило медал от международно състезание, за да го добавят в портфолиото си“, коментира Томас Костенобъл, изпълнителен директор на CMB. „Производството и консумацията на вино в Китай се покачват непрекъснато. Според „Международната организация по лозата и виното“ страната е втора по площ по лозови насаждения, изпреварва я единствено Испания“, допълва той.  

За първи път в Конкурса тази година участват Азербейджан и Андора.

80% повече брой мостри на органични вина и вина от стари реколти са подадени тази година в сравнение с последните три години, посочват организаторите. Според Томас Костенобъл популярността на тези типове вино се дължи на големия интерес на потребителите към тях. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ