Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кофас: Има рискове, които може да доведат до рецесия на българската икономика
Липсата на частно потребление и инвестиции, както и застоя във външната търговия и липсата на доставки и компоненти от Азия и Европа са сред предизвикателствата, които са в състояние да предизвикат отново рецесия в българската икономика след масовото затваряне на търговските обекти от края на 2020 г.
Това показва анализ на компанията за кредитно застраховане Кофас. Според него налагането на рестриктивни мерки от страна на правителството също ще повиши риска от последваща рецесия.
Според анализите на Кофас икономическото възстановяване на страната ни силно ще зависи предимно от един фактор – темпа на имунизация на населението. „България засега изостава значително във ваксинацията спрямо останалите страни от Централна и Източна Европа, което категорично означава, че ще забави и своето икономическо възстановяване“, прогнозира Пламен Димитров, управител на Кофас за България. Към 17 март само 0,88% от населението на България е с две поставени дози, което допълнително усложнява възстановяването на бизнес средата и създава политическо и социално напрежение.
„Основният спад в икономическата активност се влия от секторите, пряко засегнати от коронакризата. Това са най-вече хотелиерството и ресторантьорството, туризмът и транспортът. Предвид влошаващата се обстановка, не се очаква скоро те да се върнат към по-сериозно възстановяване“, коментира още Димитров.
Към момента Кофас отбелязва спад на броя фалирали компании спрямо началото на 2020 г. „Ако някой в началото на пандемията ни беше казал, че ще станем свидетели на понижение на несъстоятелността през една толкова кризисна година, нямаше как да повярваме“, коментира Димитров. Основната причина това да се случи са държавните помощи по програми като 60/40, както и банковият мораториум за отлагане на плащанията по кредитите. „Очакваме през втората половина на 2021 г. ръст на фалитите, когато тези два източника на стабилност за компаниите, които нямат пазарна дейност, изчезнат“, прогнозира Димитров.
Той добави, че проблемното българско законодателство прави процедурата по несъстоятелност у нас много трудна и тежка за бизнеса. „Затова и е толкова популярна практиката фалирали компании просто да се прехвърлят на името на малоимотни граждани. Стотици такива сделки се правят всеки месец“, обясни Димитров.
Секторите с най-голям риск в страната са енергетиката, транспортът и текстилът, като производителите на дрехи отчитат спад от 30% за 2020 г., дървообработването и търговията с автомобили. „Въпреки тези рискове през първите 2 месеца на 2021 г. българските текстилни предприятия регистрираха рекордно много поръчки. Причината за това е нарушената верига на доставки от Китай и други държави от Далечния изток“, съобщи Пламен Димитров от компанията за експортно застраховане Кофас. Според него другият сектор на българската икономика, който също регистрира подобна активност от началото на 2021 г. поради същата причина е машиностроенето.
Анализите на Кофас сочат, че цяла Европа ще генерира по-слабо икономическо възстановяване спрямо САЩ, защото отвъд океана локдауните не бяха толкова строги, но и защото пакетите от държавна помощ в САЩ бяха доста по-значителни, политика започната от Тръмп, която сега се продължава и от администрацията на Байдън.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.