Борсовият възход на Tesla

Борсовият възход на Tesla

Tesla отпразнува първото си десетилетие на фондовата борса в понеделник. Предвид силния тласък на технологиите през първата половина на тази година, компанията на Елон Мъск се превърна във втората най-печеливша в състава на индекса Nasdaq 100, благодарение на скока в цената на акциите от 150% през януари, пише икономическото издание eleconomista.es

Акциите й бяха нагоре близо до средата на сесията във вторник при 1,070 долара, след като възстанови стойността си с около 4% в сравнение с понеделник и повтори историческото ниво от 1000 долара на брой, което американската фирма достигна за първи път миналия 10 юни.

Големият обрат в борсовия ръст на Tesla обаче не се случи тази година. Той започна през ноември 2019 г., когато акциите струваха около 360 долара, а треската за купуване оскъпи акциите до 900 долара през февруари тази година, което представлява увеличение с още 150%. 

Преди два дни, на 29 юни, Tesla отбеляза десетата годишнина от своето първо излизане на борсата. Компанията стартира първично публично предлагане с цена по онова време от  17 долара на акция, едва достигаща към края на работния ден 24 долара.

Пет години по-късно, на 1 юли 2015 г., акциите на компанията за електромобили на Илон Мъск вече са с цена от 269,15 долара на брой. Голямата равносметка обаче е с хоризонт 10 години, през които цената за брой акция на Tesla се е умножила 62 пъти, пише още изданието. Така през първата половина на 2020 г. компанията не само, че се търгува за над 1000 долара/акция, но и се съревновава с Amazon, Alphabet, Apple и Microsoft, а капитализацията й е близо 178 млрд. евро (198 млрд. долара).

Съмненията относно бизнес модела на компанията продължават, но Tesla вече диша във врата на Toyota на фондовия пазар, която е най-скъпият автомобилен производител (182 млрд. евро). Докато Toyota продава средно 9 милиона превозни средства годишно, Tesla пусна на пазара 360 000 превозни средства миналата година.

Инвеститорът плаща за лидерството в енергийната трансформация, която ще засегне автомобилната индустрия през следващите десетилетия. Американската фирма има фабрики в Калифорния, Невада, Ню Йорк, Холандия, Китай, а скоро и в Германия. Тя произвежда не само автомобили, но и слънчеви панели и електрически батерии. Всъщност Tesla е петият най-голям производител на литиево-йонни батерии в света. Това е една от най-големите области на растеж на бизнес модела на компанията, която вече работи върху разработването на батерията с живот до милион километра общ пробег - нещо, което може да привлече повече купувачи към превозните средства от тази марка.

Големият скок тепърва предстои и се очаква да бъде задействан от промяната в състава на електрическите батерии. Новото поколение ще е на основата на литиево-железен фосфат, което ще позволи еднократният пробет без зареждане да се удължи до 400 километра.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Министерството на здравеопазването дава препоръки за безопасно хранене през летните месеци