Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсовият възход на Tesla
Tesla отпразнува първото си десетилетие на фондовата борса в понеделник. Предвид силния тласък на технологиите през първата половина на тази година, компанията на Елон Мъск се превърна във втората най-печеливша в състава на индекса Nasdaq 100, благодарение на скока в цената на акциите от 150% през януари, пише икономическото издание eleconomista.es.
Акциите й бяха нагоре близо до средата на сесията във вторник при 1,070 долара, след като възстанови стойността си с около 4% в сравнение с понеделник и повтори историческото ниво от 1000 долара на брой, което американската фирма достигна за първи път миналия 10 юни.
Големият обрат в борсовия ръст на Tesla обаче не се случи тази година. Той започна през ноември 2019 г., когато акциите струваха около 360 долара, а треската за купуване оскъпи акциите до 900 долара през февруари тази година, което представлява увеличение с още 150%.
Преди два дни, на 29 юни, Tesla отбеляза десетата годишнина от своето първо излизане на борсата. Компанията стартира първично публично предлагане с цена по онова време от 17 долара на акция, едва достигаща към края на работния ден 24 долара.
Пет години по-късно, на 1 юли 2015 г., акциите на компанията за електромобили на Илон Мъск вече са с цена от 269,15 долара на брой. Голямата равносметка обаче е с хоризонт 10 години, през които цената за брой акция на Tesla се е умножила 62 пъти, пише още изданието. Така през първата половина на 2020 г. компанията не само, че се търгува за над 1000 долара/акция, но и се съревновава с Amazon, Alphabet, Apple и Microsoft, а капитализацията й е близо 178 млрд. евро (198 млрд. долара).
Съмненията относно бизнес модела на компанията продължават, но Tesla вече диша във врата на Toyota на фондовия пазар, която е най-скъпият автомобилен производител (182 млрд. евро). Докато Toyota продава средно 9 милиона превозни средства годишно, Tesla пусна на пазара 360 000 превозни средства миналата година.
Инвеститорът плаща за лидерството в енергийната трансформация, която ще засегне автомобилната индустрия през следващите десетилетия. Американската фирма има фабрики в Калифорния, Невада, Ню Йорк, Холандия, Китай, а скоро и в Германия. Тя произвежда не само автомобили, но и слънчеви панели и електрически батерии. Всъщност Tesla е петият най-голям производител на литиево-йонни батерии в света. Това е една от най-големите области на растеж на бизнес модела на компанията, която вече работи върху разработването на батерията с живот до милион километра общ пробег - нещо, което може да привлече повече купувачи към превозните средства от тази марка.
Големият скок тепърва предстои и се очаква да бъде задействан от промяната в състава на електрическите батерии. Новото поколение ще е на основата на литиево-железен фосфат, което ще позволи еднократният пробет без зареждане да се удължи до 400 километра.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.