Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Дигитализацията, без която не можем
Дигитализацията има ключова роля за успешната дейност на фирмите. Това считат 70% от предприятията в България (АИКБ), показват обобщените данни от допитване на Асоциация на индустриалния капитал в България, проведено в 116 предприятия от 13 икономически дейности. Най-сериозно влияние - на 100%, има дигитализацията на процесите в компании от „Въздушен транспорт“, „Издателска дейност“, „Дейности по наемане и предоставяне на работна сила“, „Обработка на кожи и производство на обувки“ и „Производство на почистващи препарати“. Най-малко влияние има в „Растениевъдство и животновъдство“ – малко над 36 на сто.
Резултатите от допитването бяха представени на кръгла маса, на която бяха обсъдени основните и специфични умения в ключовите професии и длъжности, установени ат АИКБ.
От проучването са идентифицирани 67 ключови професии и длъжности и съответстващите им основните и специфичните дигитални умения, които се изискват за тях. Те са разделени в пет категории, според Европейската рамка на дигиталните компетентности DigComp 2.1. Това са „Грамотност, свързана с информация и данни“, „Комуникация и сътрудничество чрез дигитални технологии“, „Създаване на дигитално съдържание“, „Безопасност“ и „Решаване на проблеми“. Сред представените професии бяха агроном, инженер-технолог, моделиер на облекла, инженер химик, монтьор на радиоапаратура, самолетен пилот, библиотекар, дизайнер на печатни издания и ръководител набиране на персонал.
Най-значителен дял от знания и умения за всички професии се отчитат в категорията „Грамотност, свързана с информация и данни“. В нея се включват сърфиране, търсене и филтриране на данни, информация и дигитално съдържание, както и умения за управление и оценяване на данни. На второ място се нарежда безопасността с уменията за защита на личните данни, дигитални устройства и дигитално съдържание.
Следват „Комуникация и сътрудничество чрез дигитални технологии“ и „Решаване на проблеми“. Като изключително важни умения, които трябва да притежават заетите лица са уменията за взаимодействие по цифров път с колеги, партньори и други лица и организации, както и тези за споделяне на данни, информация и дигитално съдържание. При решаването на проблеми най-често работниците и служителите трябва да притежават умения за решаване на технически проблеми и умения за идентифициране на потребности и намиране на технологични решения за удовлетворяване на потребностите.
Изследването е част от проект BG05M9OP001-1.128-0004 "Развитие ни дигиталните умения", който АИКБ изпълнява. „Основната му цел е да допринесе за привеждане на дигиталните умения и знания в съответствие с нуждите на бизнеса, а оттам - до ускоряване на дигитализацията в българските предприятия. Чрез реализацията му ще се осигури връзка между необходимите знания и умения и изискванията на бъдещия пазар на труда за постигане на конкурентна и развиваща се икономика, основаваща се на технологичното развитие и осигуряваща устойчиви работни места", заяви д-р Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията и ръководител на проекта.
„Проекти като този са образци затова как може и трябва да се ангажират публични средства, за развитие на пазара на труда у нас, така че да отговаря на бъдещите изисквания. Истинската добавена стойност в българската икономика идва от развитието на знанията и уменията на работници, служители и мениджъри. В Министерството сме планирали политики в периода 2021-2027 г., като предвидените инвестиции за развитие на пазара на труда за близо 2 млрд. лв. и ще обхванат 600 000 души“, посочи на срещата Иван Кръстев, каза заместник-министър на труда и социалната политика.
Според Смилен Вълов, изпълнителен директор на Агенция по заетостта, проектът, който АИКБ и другите социални партньори изпълняват, е от изключителна важност, тъй като ведомството ще е най-големия ползвател на данните и резултатите от него.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.