Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пет фирми наддават за Летище София. Документацията за концесията е под 24-часово видеонаблюдение
Всички пет кандидати са допуснати в участието за придобиване на концесията на Летище София. Toва стана ясно при отварянето на офертите за концесията столичния аеропорт в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Транспортният министър Росен Желязков откри заседанието за концесията в качеството си на модератор и заяви, че процедурата на Летище София е по реда на Закона за концесиите.
По думите му концесията на летището е една сравнително нова процедура, в нея участниците подават заявления и оферти, които са разгледани в първата фаза от комисията.
Комисията се състои от членове, наблюдатели и консултанти, а председател е заместник-министърът на транспорта Велик Занчев. Оценяването на кандидатите е дълъг и сложен процес, защото характеристиките на участниците налага сериозна експертна оценка. Цялата документация е в защитени сейфове под 24-часово видеонаблюдение, както и сървърите, върху които се записва видеонаблюдението, предаде "24 часа".
Само обвързващите оферти са на хартия.
Победителят ще получи Летище София за срок от 35 години. Очаква се от концесията държавата да спечели над 2 милиарда лева. Кандидатите трябва да построят нов трети терминал до края на десетата година на концесията. Другите инвестиции в разширяването на инфраструктурата ще зависят от ръста на трафика.
От бъдещия стопанин се иска да разшири Терминал 2, да направи проучване и при необходимост да построи втора писта.
Офертите на участниците в процедурата за концесия на летище София по реда на тяхното отваряне са:
1. Консорциум „Витоша“ с водещ член Манчестър Еърпорт Груп Оувърсийз Инвестмънтс Лимитид. Участник в консорциума е и BCEGI Кънстракшън (Великобритания) Лтд, с едноличен собственик Бейджин Кънстракшън Ейнджиниринг Груп:
- Годишно концесионно възнаграждение: 19 948 052,75 евро или 26,01 %.
- Размер на планираните инвестиции: 1 002 927 412 евро.
Manchester Airports Group (MAG) управлява три от основните летища във Великобритания – Манчестър, Лондон Станстед и Ийст Мидландс и предоставя услуги на шест летища в САЩ. Това е кандидатът, обявен за предложилия най-висока по размер капиталова инвестиция в офертата си за летище София, след публичното отваряне на офертите в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС). Повече от 1 милиард евро планирани инвестиции, от които 460 милиона евро ще бъдат инвестирани още през първите 10 години, са част от амбициозния план на компанията да изгради уникален, глобален хъб за България и Балканите.
2. Консорциум „Соф Кънект“ с водещ член Меридиам Ийстърн Юръп Инвестмънтс САС. За изпълнение на изискването за летищен оператор е посочено Флугхафен Мюнхен:
- Годишно концесионно възнаграждение: 24 542 010,30 евро или 32 %.
- Размер на планираните инвестиции: 608 000 000 евро.
3. Консорциум ССБ София Еърпорт ДжейВи с водещ член ССБ Зауервайн & Шефер Бау АГ. За изпълнение на изискването за летищен оператор е посочено Копенхаген Еърпортс А/С:
- Годишно концесионно възнаграждение: 26 050 000 евро или 30,97 %.
- Размер на планираните инвестиции: в обвързващото предложение няма посочен конкретен размер.
4. „Фрапорт България“ ЕАД. За изпълнението на изискването за технически способности и финансови възможности е посочено Фрапорт АГ Франкфурт Еърпорт Сървисис Уърлдуайд:
- Годишно концесионно възнаграждение: 21 000 000 евро или 27,39 %.
- Размер на планираните инвестиции: около 615 000 000 евро.
5. Консорциум „Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ и „ТАВ Хавалиманларъ Холдинг“ А. Ш. с водещ член „Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ. За изпълнение на изискването за летищен оператор е посочено „Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ:
- Годишно концесионно възнаграждение: 32 824 938,77 евро или 42,80 %.
- Размер на планираните инвестиции: 903 000 000 евро.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.