Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Държавният дълг на Великобритания надмина 100% от БВП за първи път от 1963 г.
Бюджетният дефицит на Великобритания достигна нови рекордни нива през месец май, тласкайки държавния дълг на страната до над 100% от брутния вътрешен продукт за първи път от края на фискалната 1963 г., пише Блумбърг.
През месец май британското правителство е изтеглило от капиталовите пазари 55,2 млр.д паунда (69 млрд. долара), като по този начин бюджетният дефицит на страната скочи със 103,7 млрд. паунда за последните два месеца. Това е най-големият двумесечен дефицит, регистриран някога от статистическата служба на Обединеното кралство.
Ръстът отразява цената на мерките за стимулиране на икономиката, представени от финансовия министър Риши Сунак. В това число влизат изплащането на заплатите на 12 млн. служители, принудени да си пуснат неплатен отпуск, както и данъчните облекчения и разходите за инфраструктурни проекти.
Майският дефицит представлява нов рекорд, след като априлската стойност бе коригирана от 62,1 млрд. паунда до 48,5 млрд.
Данните показват, че разходите на правителството са нараснали с 50% на месечна база, докато приходите към хазната са спаднали с 27%.
Държавният дълг, в които влизат и програмите на Английската централна банка, е скочил до 100,9% от брутния вътрешен продукт. Това представлява скок от 21 процентни пункта в сравнение със същия период на миналата година.
Бюджетният дефицит на страната за настоящата фискална година е на път да премине границата от 270 млрд. паунда, което се равнява на 14% от БВП на Великобритания – най-голямата стойност от Втората световна война насам. Когато Сунак пое поста на финансов министър прогнозите бяха за дефицит от 55 млрд. паунда,
Добрата новина за Сунак е, че Английската централна банка поддържа разходите по заемите на поносими нива. Вчера АЦБ обяви, че ще увеличи размера на програмата си за покупки на държавни облигации със 100 млрд. паунда.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.