Две финтех компании привлякоха свежи инвестиции. БАКБ придоби дялове в тях

Две финтех компании привлякоха свежи инвестиции. БАКБ придоби дялове в тях

Две финтех компании привлякоха свежи инвестиции. БАКБ придоби дялове в тях

Две финтех компании привлякоха свежи капитали за над 4 милиона евро през инвестиционни рундове, а БАКБ обяви междувременно, че е придобила дялове в тях. Най-напред финтех стартъпът phyre съобщи за привличане на инвестиции в размер на 1,55 млн. евро, а след това дружеството за електронни пари Paynetics обяви, че е набрало 2,5 млн. евро в рамките на последния си инвестиционен рунд. Съоснователи и на двете компании са финансовият инвеститор Иво Георгиев и серийния предприемач Валери Вълчев. Инвестиционните рундове и на двете компании са проведени от фонда за рисков капитал New Vision 3, съфинансиран от Фонд на фондовете в България и частни инвеститори, както и от Българо-американската кредитна банка (БАКБ).

Впоследствие БАКБ излезе с официално съобщение, че е придобила 8,7% от капитала на phyre, както и 7,78% от капитала на Paynetics. Банката е подписала споразумения за записване на новоиздадени акции от капитала на дружествата, с които придобива съответните дялове в тях.

Paynetics предоставя платежни услуги, състоящи се в операции чрез платежни карти или други подобни инструменти, издаване, обработване и приемане на плащания. Paynetics е платформата, която изпълнява всички платежни операции във phyre. Регулира се от Българска народна банка, член е на Visa и Mastercard.

От своя страна phyre се фокусира в разработване на иновативни технологични решения, като съвкупност от активи на интелектуална собственост, компютърни програми (софтуер), бази данни, кодове, търговски марки и т.н., То притежава интелектуалната собственост върху приложението Phyre - дигитален портфейл, с който може да се извършват плащания лесно на всеки ПОС терминал или онлайн, да се превеждат и получават пари, като трансакциите в мрежата на phyre са мигновени и без никакви такси.

Дружествата разглеждат набраните капитали като възможност да ускорят ръста си и да разширят дейността си в Европа. За БАКБ пък придобиването на дялове е стратегическа инвестиция. "Преди години банката се премести в компютъра, а сега вече трябва да бъде в джоба на потребителя. Предстои революция в разплащанията. Те трябва да станат мигновени. Амбициите на БАКБ са бързо да навлезем на този пазар и това е само началото", коментира Цветелина Бориславова, председател на Надзорния съвет на БАКБ, по повод сделката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ