The Economist призова Кристалина Георгиева да подаде оставка

The Economist призова Кристалина Георгиева да подаде оставка

Авторитетното списание The Economist призова управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева да се оттегли от поста заради ролята й в свързан с Китай скандал за манипулиране на данни, докато още е била в Световната банка. Според изданието този скандал е подкопал надеждността на МВФ, предаде Ройтерс.

Влиятелното лондонско списание посочва в язвителна редакционна статия, че констатациите на външно разследване, че Георгиева е упражнявала натиск върху служители да променят в полза на Китай позицията му в класацията "Да правиш бизнес" през 2017 г. компрометира способността на МВФ да бъде пазителят на данните за световната макроикономическа статистика.

"Ръководителят на МВФ трябва да бъде безпристрастен, докато двама от най-големите му акционери, Америка и Китай, са в противоборство помежду си в нова ера на геополитическо съперничество", пише The Economist и добавя, че критиците на мултилатерализма вече се позовават на констатациите като доказателство, че международните организации не могат да се противопоставят на Китай.

"Следващия път, когато МВФ се опита да играе ролята на арбитър във валутен спор или да помогне за разсрочването на дълга на страна, която е взела заеми от Китай, критиците на фонда със сигурност ще се позоват на това разследване, за да подкопаят доверието в институцията. Ето защо госпожа Георгиева, уважаван служител на няколко международни институции, трябва да подаде оставка", се казва в редакционната статия.

В нея се цитира твърденията в доклада на адвокатската кантора "Уилмър Хейл", че Георгиева, която по онова време е била изпълнителен директор на Световната банка, е благодарила на старши изследовател от банката, че е "дал своя принос към мултилатерализма" при промяната на данните за Китай.

"Сега и тя трябва да даде своя принос към мултилатерализма, като поеме отговорността", пише The Economist.

Докладите на Световната банка "Да правиш бизнес", които сега са прекратени, класираха отделните страни според регулаторната и законовата среда в тях, лекотата на стартиране на бизнес, финансирането, инфраструктурата и други мерки, свързани с бизнес климата.

Георгиева, българка, която е дългогодишен бивш икономист на Световната банка и служител на Европейската комисия, отхвърли обвиненията в доклада на "Уилмър Хейл", заявявайки миналата седмица, че те "не отговарят на истината" и че никога не е упражнявала натиск върху служители да манипулират данни.

Управителният съвет на МВФ прави собствена проверка на твърденията и подчерта "важността, която придава на извършването на цялостна, обективна и своевременна проверка", предаде БТА.

Говорител на фонда отказа да коментира редакционната статия. Говорителка на финансовото министерство на САЩ също отказа да коментира извън рамките на по-рано изразената от министерството позиция, че анализира "сериозните констатации" в доклада на "Уилмър Хейл".

Републиканци в Конгреса на САЩ, които бяха критични към работата на Георгиева в МВФ, сега се въздържаха да призоват за нейната оставка. Вместо това трима членове на подкомисията за национална сигурност и развитие към комисията за финансови услуги в Камарата на представителите изпратиха писмо до министърката на финансите Джанет Йелън с искане тя да информира Конгреса по случая.

Те настояват в информацията, която ще предостави Йелън да са включени сведения за взаимодействието на Георгиева с китайски представители в МВФ по време на дискусиите за преглед на акционерния капитал и по време на взимане на решението за разпределението през август на специални права на тираж на стойност от приблизително 650 милиарда щатски долара. Тогава Китай получи специални права на тираж в размер на около 42 милиарда долара.

Тримата републикански конгресмени Анди Бар, Френч Хил и Антъни Гонсалес освен това искат Йелън да гарантира, че ще има стриктна и прозрачна целокупност на данните в докладите на МВФ и Световната банка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ