Етичните инвестиции в САЩ бележат рекорден ръст

Етичните инвестиции в САЩ бележат рекорден ръст

Етичните инвестиции в САЩ бележат рекорден ръст

От производители на автомобили, през енергийни компании – все повече американски компании планират и вече изпълняват дългосрочни програми за етично инвестиране и намаляване на вредните емисии. Към момента те обаче само могат да се надяват, че тези никак не евтини планове ще им се изплатят в бъдещето, показва анализ на Уол Стрийт Джърнал.

Много от финансовите директори на корпорациите в САЩ признават, че сферата, в която навлизат, им е напълно непозната и нямат гаранции, че големите инвестиции, които предприемат, ще се окажат добро решение.

На първо място трябва да споменем петролните компании Chevron и Exxon Mobil, които миналия месец бяха принудени от миноритарен собственик на капитала да включат в управителния си борд поне 2-ма директора, които да имат екологична насоченост.

Xcel, минна компания от Минеаполис, която има 14 ТЕЦ-а на въглища планира да преустанови работата в 12 от тях, а останалите 2 да започнат да оперират на природен газ до 2040 г. Същата компания планира да увеличи своите вятърни ферми до 2030 г., което  може да означава инвестиции достигащи 10 млрд. долара.

CenterPoint, компания от Хюстън, която оперира 3 въглищни ТЕЦ-а ще затвори 2 от тях до 2023 г.  

Автомобилната компания General Motors  планира да инвестира 27 млрд. долара през следващите 5 години в разработката и производството на електрически автомобили.

Ford ще инвестира 30 млрд. долара до края на 2025 г. в електрически автомобили.

Компанията за моторни шейни и яхти Bombarier Recreation Products обяви, че ще инвестира 4,5% от всичките си приходи в развойна дейност за изграждането на нова гама продукти, задвижвани от електрическа тяга. Компанията ще изхарчи поне 300 млн. долара през следващите 5 години в производството им.

„За да продължим да бъдем конкурентоспособни трябва да започнем да инвестираме сега“, коментира Себастиен Мартел, изпълнителен директор на Bombarier Recreation Products.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ