Факторите, поради които растат цените на дървения материал

Факторите, поради които растат цените на дървения материал

Пандемията повлия на по-голямата част от суровините по подобен начин: рязък спад в търсенето и следователно цените в ранните етапи на блокиране и внезапен бум на доставките с отварянето на икономиките, нарастване на търсенето и възникване на затруднения по веригата за доставки. 

Преди десетина дни, миналия петък, пазарът на дървесни фючърси затвори при 1294.70 долара за 1000 фута маса, еквивалентно на 2,36 кубически метра. В сравнение с минимума за 2020 г., 259.80 долара, при който сесията приключи на 4 април, се получава увеличение с почти 400%. 

Няколко фактора създадоха идеалната буря за нарастващите цени на дървения материал през последните години. През 2019 г. слабото търсене, прекомерните нива на запасите и тежките метеорологични условия накараха доставчиците на дървесина да затворят заводи и да намалят производството. Резултатът беше значителен натиск надолу върху цените на дървения материал през по-голямата част от годината и затваряне на някои дъскорезници от компании като Canfor и West Fraser Timber, най-големият доставчик на дървен материал в света.

През 2020 г., с парализирана от коронавируса активност, ниските лихвени проценти и това, че трябва да останат у дома, направиха американците по-податливи на търсенето на нови домове, като по този начин увеличиха дървесината, ключова в строителството на страната. Имаше и бум на ремонти и разширения на домовете. Тази ситуация започна да тласка цените по-нагоре, а досега през 2021 г. отскокът е още по-рязък.

Недостигът е очевиден по цялата верига за доставка на дървесина. Дъскорезниците се борят да увеличат производствения си капацитет достатъчно бързо, за да отговорят на увеличеното търсене. Междувременно, закъсненията в транспорта и недостигът на работници в самите дъскорезници увеличиха разходите, които сега се прехвърлят на потребителите. Фючърсите на дървен материал са скочили с над 60% досега тази година и анализаторите не очакват намаление до края на 2021 г.

В същото време броят на хората, работещи в дъскорезници и консервация на дървесина в САЩ, е спаднал с приблизително с 30% в сравнение с преди 20 години, а броят на дърводобивите е спаднал с почти 40%, сочат данните на бюрото по трудова статистика на страната, събрани от Bloomberg. Въпреки че автоматизацията е намалила броя на необходимите работници и е увеличила ефективността, анализаторите смятат, че настоящите нива на заетост са под търсенето. 

Но работната сила не е единственият проблем с доставките в дългосрочен план. Изменението на климата и екстремните метеорологични условия заплашват сечта. Нападението на малки планински борови бръмбари се увеличава, тъй като по-топлите зими позволяват на насекомите да се разпространяват в повече части на света. Масивните пожари са нарастващ проблем за горите на западното крайбрежие на САЩ и Канада. Междувременно, дърводобивната индустрия и защитниците на околната среда се борят за това кои земи трябва да продължат да бъдат защитени.

В същото време се очаква да се увеличат доставките на дървесина за САЩ през тази година. Вносът на дървен материал от САЩ ще трябва да нарасне с около 15% през 2021 г., за да отговори на увеличеното търсене, а голямата част от него се очаква да дойде от Европа.

Тази лудост на цените на пазара на дървен материал вероятно ще продължи по време на увеличеното строителство на жилища в САЩ, прогнозиран за това лято, отбелязва изданието. Както беше споменато по-рано, не се очаква доставките на дървесина да се нормализират до края на 2021 г., а дотогава търсенето може да започне да намалява. Нарастващите разходи за дървен материал вече са добавили над 24 000 долара средно към цената на новото жилище в САЩ, сочат данни на Националната асоциация на строителите на домове. Компаниите в този бранш и законодателите вече поискаха от администрацията на Байдън да се намеси и да потърси решения за недостига на дървен материал. 

Въпреки това не всичко е било зле за някои от компаниите в дърводобивния сектор. Акциите на Canfor са се увеличили със 107% през този период, докато акциите на West Fraser Timber и Weyerhaeuser са нараснали съответно с 80% и 30%, сочат данни на Markets Insider.

Източник: eleconomista.es

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ