Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Файненшъл таймс" със специален материал за шефа на БНБ
Под заглавие "Българският централен банкер цели да предотврати завръщането на кризата" в. "Файненшъл таймс" представя ръководителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев и запознава читателите си с българската банкова система.
В страни, където непрозрачните мрежи на влияние свързват политика, бизнес и държавна администрация, централната банка обикновено се стреми да защити безупречността на финансовата система, пише изданието и допълва, че според Димитър Радев, управител на Българската народна банка, независимостта на институцията му е повече от лозунг.
"Аз не просто подкрепям принципа, мисля, че сме добър пример," посочва той пред британското икономическо издание.
"Файненшъл таймс" отбелязва, че Радев поема поста през 2015 година - една година след фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ), който, както пише изданието, е довел до най-сериозното финансово сътресение след банковата и валутна криза през 1996-1997 година.
При срива на КТБ лъсват неправомерните практики на кредитиране и лошата рестриктива регулация, посочва вестникът и допълва, че по случая прокуратурата е обвинила двама бивши подуправители на БНБ.
По думите на Радев пред изданието заключението от случая КТБ е било, че банковите надзорни практики не са достатъчно силни, за за предотвратят събития като случилото се с КТБ, а освен това липсва подходяща институционна рамка за справяне с подобни кризи.
"Файненшъл таймс" посочва, че Международният валутен фонд (МВФ) е похвалил постигнатия напредък под ръководството на новия управител.
Сега централната банка изгражда специален фонд за преструктуриране, който по думите на Радев до 2024 година ще представлява 2 процента от гарантираните депозити.
Радев отбелязва пред вестника, че българската банкова система е много здрава, капиталовата адекватност и коефициентите на ликвидност са по-високи, отколкото средните да ЕС, а рентабилността е близо до равнищата от преди кризата (2009 година) за втора поредна година.
Според банкери от частния сектор продължава да буди безпокойство несигурността около Първа инвестиционна банка (ПИБ), която сега е четвъртата по големина българска банка. След преглед на активите през 2016 година централната банка поиска от ПИБ да вземе мерки, припомня изданието и отбелязва, че банката все още не си е намерила купувач.
Вероятно можем да очакваме новини в тази посока, отбелязва Радев.
"Файненшъл таймс" посочва, че Радев работи усилено по подготовката на България за евентуално влизане в еврозоната.
Някои представители на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на столици на страни от еврозоната са на мнение, че ще бъде прибързано България да бъде приета като 20-та членка на валутния съюз, тъй като доходът на глава от населението е нисък и съществуват недостатъци в съдебната система, пише изданието, посочвайки, че по думите на Радев страната изпълнява т.нар. Маастрихтски критерии за влизане в еврозоната.
Въпросът е дали това само по себе си е достатъчно като обосновка за присъединяването на България към клуба, отбелязва влиятелното издание.
На въпроса на "Файненшъл таймс" за втори шестгодишен мандат като управител на централната банка Радев отговаря: "Ще видим. Отидох в МВФ за една година, а останах 15."
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.