Фед се готви да вдигне основната си лихва

Фед се готви да вдигне основната си лихва

Инвеститорите изглеждат сигурни, че Федералният резерв на САЩ ще вдигне основната си лихва тази седмица за трети път през годината, предаде Асошиейтед прес.

Те не са толкаво сигурни обаче какво готви централната банка за 2018 година и затова ще следят внимателно последната пресконференция на Джанет Йелън като ръководител на УФР.

Дали ще се промени политиката на Фед, след като Йелън се оттегли през февруари и постът й бъде зает от Джероум Пауел? Той бе съюзник на Йелън, който подкрепяше предпазливостта й при повишаването на лихвите през петте година, в които бе член на Управителния съвет на УФР. Никой обаче не знае до каква степен ръководството и политиката му за лихвите биха могли да се различават от позициите на Йелън.

Освен това в съвета на Фед ще има няколко нови членове, които, както и той, са избрани от президента Доналд Тръмп. Според някои анализатори, макар че Пауел няма да се отклони особено много от политиката за лихвите на Йелън, той и новите членове на съвета ще възприемат по-либерален подход към регулацията на банковата система.

Повечето анализатори са на мнение, че укрепващата американска икономика ще накара УФР да вдигне лихвите още три пъти догодина. Някои обаче допускат, че централната банка под ръководството на Пауел ще бъде принудена да ускори темпа на вдигане на лихвите, тъй като инфлацията най-накрая се повишава и икономиката, може би заради намаляването на данъците, предвидено от републиканците, започва да ускорява растежа.

В разгара на финансовата криза от 2008 година Фед намали основната си лихва до рекордното нулево равнище и го задържа без промяна няколко години. При управлението на Йелън централната банка отговори на уверено подобряващите се трудов пазар и икономиката, като повиши леко ставката през декември 2015 година.

На 14 декември миналата година Фед повиши водещата лихва от 0,25-0,5 на сто до 0,5-0,75 на сто. Като основание за решението бяха посочени повишените прогнози на централната банка за нивото на безработицата, инфлацията и растежа на брутния вътрешен продукт на САЩ през 2016 година. На 15 март тази година лихвите бяха вдигнати още веднъж до 0,75 на сто-1,0 на сто, а на 14 юни - до 1,0-1,25 на сто. Централната банка започна през октомври да намалява рекордната сума от 4,5 трилиона долара в облигации, които натрупа след 2008 година в усилие да стимулира инвестициите в частния сектор.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ