Фермерската храна идва в София за 3 часа с eBag

Фермерската храна идва в София за 3 часа с eBag

Времето на свръхпотребление, в което живеем, ни учи да ценим много повече истинските неща – от истинското приятелство до истинската храна. Да слагаш на трапезата натурални продукти без химия и консерванти не е просто мода, а необходимост, за да бъдеш здрав и енергичен – това осъзнават все повече хора.

Спомням си вкуса на слънцето в доматите от градината на баба и до ден днешен се опитвам да го открия в големия град. Искам прясно мляко от крави, пасли билки на ливадата, което се разваля на петия ден. Харесва ми да готвя на семейството си пиле, тичало по поляни, чието ухание кара съседите да завиждат.  Затова търся чиста фермерска храна с история, която знам кой е произвел – от разсада до буркана с лютеница, от прасенцето до луканката.

Години наред набавянето на жива храна бе мисия невъзможна в големия град.  За да се снабдиш с фермерски продукти, трябваше лично да отидеш при производителя на село и да напълниш багажника с всичко, което е родило стопанството му. Сега има фермерски пазари, но те са в определени дни от седмицата. Най-лесният и съвременен начин, дори без да излизащ от къщи, е с eлектронните магазини – така фермата идва в София само с един клик от дивана.

eBag е една от най-големите електронни платформи. Най-ценното е, че с нея не е нужно да чакаш поръчката си с дни, а получаваш на адрес плодовете и зеленчуците до няколко часа след като са набрани, а млякото е прясно издоено и преработено в краен млечен продукт.  И дори да те изненадат гости за вечеря, имаш достатъчно време, за да приготвиш нещо специално. Такова удобство не предлага никоя друга електронна платформа.

„Договаряме с доставчиците ритмичен график  според продуктите – всеки ден, през ден или веднъж седмично за трайните като буркани, варива, вина. Плодовете и зеленчуците, набрани предишната вечер или на сутринта,  пристигат в София ежедневно между 6,30 и 12,30 часа. И до няколко часа са при клиента“,  обяснява Елена Косева, която отговаря за фермерските продукти в онлайн супермаркета.  Поръчките се изпълняват с 50 собствени коли на фирмата, снабдени с 3 температурни режима (плюсово хладилно отделение, минусова камера и част с нормална температура). Доставките се правят между 7 и 23 часа, като клиентът сам си избира времето, през един час.  Безплатно е за поръчки над 100 лева.

[[{"fid":"356402","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":578,"width":772,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Плодовете, набрани предишната вечер или на сутринта,  пристигат в София ежедневно между 6,30 и 12,30 часа

Онлайн магазинът работи с 60 ферми от цялата страна, а предлаганите продукти са над 500, като някои са сезонни. В склада в София се поддържа такава наличност от стоки, която е достатъчна за изпълнението на клиентските заявки от доставка до доставка, без презапасяване.

Производителите са внимателно подбрани, проверки се правят и на място в стопанствата, за да е сигурно, че не използват вредни химически препарати и пестициди, а само такива на основата на мед и сяра (допустими и за биологичното земеделие), естествени торове, биохумус, екстракти от билки за пръскането, дървесна пепел и др. В същото време асортиментът трябва да е достатъчно, за да присъства постоянно в клиентската листа с продукти, макар че фермерите са зависими от климатичните условия.

Компромиси с качеството не се допускат. При приема на плодовете и зеленчуците се избират партиди на случаен принцип, които се проверяват със специален уред за нитрати и радиация.  Ако се открие нередност – веднага се връщат. Друга особеност, на която от eBag много държат, е, че продуктите се свалят от продажба няколко дни преди изтичането на крайния срок на годност. Така клиентът може да е спокоен, че дори да задържи 2-3 дни продукта в хладилника си, той няма да загуби трайността си.

[[{"fid":"356400","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":1027,"width":771,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Проверки се правят и на място в стопанствата, за да е сигурно, че не използват вредни химически препарати и пестициди

Специфичното за фермерските продукти е, че са произведени при затворен цикъл  –  стопаните отглеждат животните или растенията, събират млякото, плодовете и ги преработват.  Всяка ферма си има своите семейни традиции – от татко, от дядо или чичо, затова процесите са различни от наложените стандарти в индустриалното производство. Много от дейностите се извършват на ръка. Произвеждат се малки партиди, а вкусът и видът на крайния продукт се различават според сезона и храната на животното.  Например фермерското сирене може да има различен цвят и вкус във всеки сезон или дори партида – зависи какви са тревите, които пасат овцете и кравите.

[[{"fid":"356401","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":515,"width":774,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Фермерските продукти се произвеждат при затворен цикъл 

Медът пък е според нектара от цветята, събиран от пчелите. Така се развиват търговски марки, които имат своята характерна идентичност и специфичност на продуктите. 

Някои от доставчиците на електронния магазин са биосертифицирани, което ги отличава по знака зелено листо от звезди на етикета. 

еBag работи и с индустриални ферми с внедрени стандарти, регулирани процеси и контролирано хранене, но те също трябва да отговарят на изискванията за хуманно отглеждане на животните, производството да е в затворен цикъл, както и да не слагат допълнителни консерванти, подобрители и сгъстители в крайния продукт. При тях клиентът получава едно и също качество всеки път.

Други интересни продукти във фермерската категория, които могат да се поръчат от еBag, са занаятчийските - ръчно направени по авторски или автентични традиционни рецепти и технологии. Суровините може да не са  собствено производство, но задължително са с проверен произход. Например шоколад, чийто майстор е от Пловдив, е направил подбор на какаото в цял свят и е избрал да работи с ферми в Еквадор.  Защото точно там зърната имали онзи специфичен вкус и хранителни показатели, който занаятчията търсел за своите рецепти.

Освен че са отделени в специална категория в менюто на eBag, фермерските  продукти присъстват и в общите категории, като са отбелязани с флагче. Така клиентът лесно може да открие това, което търси. Разработват се и нови опции, които да дадат възможност чрез вътрешни филтри да се прави избор на продукти без Е-та или такива от пасищни ферми, например.

Всичко това, освен удобство за потребителя, е и голяма помощ за българския производител. Благодарение на еBag неговата продукция стига до София, затова и желаещите да работят с е-търговеца се увеличават постоянно. На най-малките, които нямат финансов и човешки ресусрс да изпълнят всички изисквания за опаковка, етикети, баркод, се помага с административната дейност. „Създаваме условия за развитие на техните продажби и се развиваме заедно“, казва Елена Косева.

Ние, потребителите, също помагаме на това развитие, като купуваме живата храна, произведена на българска земя. За да я разделим с най-близките си.

Споделяме по веригата с любов.  Защото любовта и храната винаги се докосват.

Даниела Денева

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ