Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Франция: Хиляди на протест срещу реформата на трудовия кодекс
Протестите срещу реформата на трудовия кодекс във Франция бяха подновени вчера – за пръв път след избирането на президента Еманюел Макрон и докато той бе на пометените от Ирма острови на френските Антили.
Според вътрешното министерство демонстрантите в цялата страна са били 223 000, според лидера на Генералния синдикат на труда (CGT) – близо 400 000.
В Париж около 60 000 души са излезли на демонстрацията (според полицията – 24 000). Протести е имало в Марсилия, Тулуза, Хавър, Лион, Нант.
Парижкият протест, започнал повече като карнавал, приключи с няколко инцидента и сблъсъка с полицията. Участници хвърлиха бомбички по полицията, която отговори със сълзотворен газ и водни оръдия по разказа на местните издания.
Полицията съобщи, че сред множеството е имало около „300 души с качулки“. Счупени са прозорци и билбордове по пътя на манифестацията. Четирима души са арестувани. Един човек е леко ранен. Има задържани и в Нант и Лион, както и подобни инциденти в Марсилия.
Синдикатът свика нов протест на 21 септември, в навечерието на представянето на проекта за реформа на трудовия кодекс пред правителството.
Синдикатите обаче не са едно мнение за реформата. Докато CGT – вчерашния организатор на протестите, е твърдо против, други два големи синдиката са критични, но не участват в демонстрациите.
Президентът Макрон заяви, че е решен да осъществи реформата“.
Тя предвижда таван за обезщетенията при трудови спорове, намаляване на срока на договорите и възможност да се водят преговори без синдикатите в компаниите с по-малко от 50 служителя – на фона на данните, че в малките и средните предприятия работят близо половината от наетите.
Макрон заяви, че целта на реформата е да даде повече гъвкавост на фирмите и да ги насърчи да наемат работници в условията на високата безработица. Тя засяга 9,5% от активното население в страната при 7,8% средно в Европа. Новият кодекс трябва освен това да спечели доверието на Германия, която отдавна настоява за структурни реформи във Франция. Стъпката е важна за Макрон и заради другите реформи, които планира: осигуряване срещу безработица, професионално обучение и практика, пенсии.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.