"Газпром" регистрира почти 9 пъти по-ниска нетна печалба за 2020 г.

Газпром регистрира почти 9 пъти по-ниска нетна печалба за 2020 г.

През 2020 г. "Газпром" получи 135,34 млрд. рубли нетна печалба по международните счетоводни стандарти за финансово отчитане, отнасящи се до акционерите, което е почти девет пъти по-ниско от показателя за 2019 г. (1,2 трилиона рубли). Това предава ТАСС, позовавайки се на материали на компанията. 

Приходите на Газпром за отчетния период са намалели със 17,4% - до 6,32 трилиона рубли. Печалбата, дължима на неконтролиращи дялове, е намаляла 2,5 пъти до 27 млрд. рубли. Капиталовите разходи на "Газпром" са намалели с 14%, до 1,52 милиарда рубли.

На фона на спада на показателите като цяло за годината "Газпром" отбеляза, че резултатите от IV тримесечие надхвърлят очакванията. "Нетната печалба за четвъртото тримесечие на 2020 г. възлиза на 354 милиарда рубли, което напълно покрива загубата за предходните девет месеца и осигурява положителен резултат за цялата година. EBITDA през IV тримесечие също достигна най-високата стойност през последните седем тримесечия - 531 милиарда рубли", обяснява Фамил Садигов, зам.-председател на борда на "Газпром".

Размерът на дивидентната база за 2020 г. възлиза на 594 милиарда рубли. Съветът на холдинга вече е предложил да изплати на акционерите 50% от коригираната нетна печалба още в края на 2020 г., което се равнява на 12,55 рубли. на акция, добавя Садигов.

Както се отбелязва в прессъобщението на "Газпром", нетните приходи от продажби на газ са намалели с 20% до 3,05 трилиона рубли, което се дължи главно на спад в средните цени и обемите на газ, продаван в сегмента на Европа и други страни. Нетните приходи от продажби на газ за Европа и други страни са намалели с 27% до 1,8 трилиона рубли. "Това се дължи главно на намалението на средните цени (включително акцизи и мита), деноминирани в рубли, с 24% и намаление на продажбите на газ във физическо изражение с 6%, или с 13,4 милиарда кубически метра", се посочва в съобщението. В същото време средните цени в щатски долари намаляват с 32%. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ