Германската промишленост опитва да намали зависимостта си от Китай

Германската промишленост опитва да намали зависимостта си от Китай

Почти половината от германските промишлени компании зависят от доставката на важни компоненти от Китай, се посочва в проучване на мюнхенския институт "Ифо" (Ifo), цитирано от ДПА. В момента много от тях гледат с опасения на подобна зависимост, предава БТА.

От тези компании почти всяка втора планира да намали вноса от Китай в бъдеще, заяви днес Лисандра Флах, директор на Центъра за международна икономика в "Ифо".

Компаниите се стремят да диверсифицират източниците си на доставки, да намалят разходите и рисковете в логистиката, както и да се "въоръжат" срещу политическата несигурност, добави тя.

Ако Германия рязко се отдели от китайската икономика, това ще наруши специфични ключови вериги за доставки, каза експертът от "Ифо" Андреас Баур.

Германското правителство трябва да окаже натиска върху ЕС за бърза ратификация на търговското споразумение със страните от южноамериканския общ пазар (Меркосур - Mercosur) и за актуализиране на търговското споразумение с Мексико, заяви Флах. 

Преговорите на ЕС с Австралия и Индия също трябва да имат висок политически приоритет, добави директорката на Центъра за международна икономика в "Ифо". Това ще позволи на европейските компании да получат по-добър достъп до пазара в тези страни и да увеличат източниците си на доставки.

Китай има важна, но в никакъв случай доминираща роля като доставчик и продажбен пазар за Германия, според мюнхенския институт. Въпреки това страната е зависима от Китай за някои промишлени стоки и суровини, подчерта Флах.

Страните от ЕС трябва да действат възможно най-единно спрямо Пекин. Това ще е от ключово значение за бъдещите търговски отношения, заяви Баур. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ