Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Година по-късно санкциите срещу Катар нямат особен ефект
Преди година четири от регионалните съседи на Катар наложиха икономически и политически санкции на държавата от Залива и я обвиниха, че подкрепя и финансира терористи.
Макар и тази четворка - Саудитска Арабия, Египет, Бахрейн и Обединените арабски емирства - да остава твърда в позицията си, миналия месец Международният валутен фонд заяви, че прякото стопанско въздействие върху домакина на Световното първенство по футбол през 2022 г. е било поносимо и че растежът на катарската икономика се оказва устойчив.
Старши изследователят и заместник-ръководител на Програмата за Близкия изток и Северна Африка на международния център "Чатъм хаус" в Лондон Джейн Кинимънт обясни пред ДПА последствията от спора.
Как Катар успя да преживее блокадата?
Катар разполага с огромни ресурси, а съюзниците му предоставят алтернативни маршрути за търговия и транспорт.
Той е най-големият в света доставчик на втечнен природен газ и поради ролята си на световния енергиен пазар разполага с огромно предимство.
В много страни се засилва търсенето на природен газ, защото е смятан за екологично по-чист от петрола, с чийто добив се занимават останалите страни от Залива. При това положение Катар и занапред винаги би имал значителни приходи.
Доха разполага и с достатъчно приятели в региона така, че да съумее да компенсира загубата на достъп, включително Турция и Иран; а през последната година се увеличи и броят на азиатските страни, поддържащи преки морски връзки с Доха.
Авиокомпанията "Катар еъруейз" беше сериозно засегната и трябваше да намалява цени, защото полетите до съседните страни бяха наистина важни, но превозвачът се опита да се сдобие с нови дестинации.
Проблемът на Катар беше да привлича инвестиции в секторите извън енергийния. Страната от Залива се опитваше също да развива туризма наред с доста дейности покрай предстоящото Световно първенство по футбол.
Кризата засегна ли страните от четворката?
Не колкото Катар. Имаше известни отрицателни последствия за Дубай, който винаги е бил с образ на политически неутрален и сигурен. Сега за пръв път международните компании виждат, че политиката може да се намеси в бизнеса им. Но това не беше от голямо значение, защото Дубай си остава безспорното делово средище на региона.
За Саудитска Арабия има много други тревоги: войната в Йемен, противопоставянето с Иран и всичките вътрешни промени, с които се е заел престолонаследникът принц Мохамед.
МВФ отбеляза, че кризата носи вреди за всички икономики в Съвета за сътрудничество в Залива, защото се появява политически риск в страни, които допреди това са били смятани за сигурни.
Каква е целта на блокадата?
Засега тя не изглежда ефективна. Ако питате страните от четворката, те ще ви кажат, че бойкотът постепенно ще започне да се отразява все повече и повече на инвестициите в Катар и в крайна сметка Доха ще бъде принудена да отиде на компромис. Но Катар се готви и в дългосрочен план и не очаква спорът да бъде уреден скоро.
Ще опитат ли страните от четворката да предприемат още стъпки срещу Катар?
Те вече опитаха да подпомогнат опозицията в Катар, но в Катар няма кой знае каква опозиция за подпомагане. Затова не бих казала, че това може да стигне много далеч.
Стои въпросът дали деловите среди няма да бъдат принудени да вземат страна; ако ОАЕ и Саудитска Арабия кажат на международните компании "Ако работите в Катар, не може да работите с нас", биха могли да изострят напрежението, но това ще е доста рисковано, защото и те се нуждаят от чуждестранните компании.
В случай че някоя от тях се класира, ще бойкотират ли страните от четворката Световното първенство по футбол през 2022 г.?
Ако Световното първенство по футбол все пак се състои, това може да е възможност за отслабване на ембаргото, защото иначе милиони саудитци ще са доста раздразнени, че ще пропуснат световно по футбол и то в съседна страна.
Засега обаче смятам, че съседните държави не са убедени, че първенството ще се състои, и може и да се надяват, че ембаргото им ще го направи прекалено трудно за организиране в Катар от логистична гледна точка.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.