Големите вериги възразиха остро срещу предложението за специален достъп на местни производители

Големите вериги възразиха остро срещу предложението за специален достъп на местни производители

Големите вериги магазини възразиха остро срещу идеята на министъра на земеделието Десислава Танева да се осигури гарантиран достъп на български производители във всички техни обекти. Подготвеното вече проектопостановление предвижда да се обособят щандове, регали, хладилни витрини и др. за български храни, които да заемат минимум половината площ за всяка групи храни. Тези храни трябва да се купуват директно от производителите в съответната област на всеки магазин, или до 200 км. от областния център, а продукцията им не може да бъде продавана на промоционални цени, освен с изричното им писмено съгласие.

Сдружението за модерна търговия обаче смята, че проектът погазва основните принципи на пазарната икономика. Предложените промени биха довели до изключително вредни последици за всички участници на пазара на хранителни стоки – българските потребители, търговците на дребно и самите български производители, се казва в разпространена до медиите обща позиция на членовете на сдружението сред които са Billa, dm, Deichmann, Kaufland, Lidl, Mr. Bricolage, Promarket, T Market, Аванти, Хиполенд.

Предвидените мерки забраняват утвърдените бизнес модели на търговските вериги, които предлагат на милиони българи качествени храни на ниски цени, благодарение на оптимизация на процесите и безкомпромисен контрол на качеството. Резултатът може да е повишаване на цените, ограничаване на избора и дефицит на много стоки и достигане до пазара на храни с ниско качество, предупреждават от Сдружението.

Въпреки, че целта на проекта е да подкрепи българските производители, всъщност за много от тях ще има негативни резултати. Най-тежко ще пострадат производителите на разстояние над 200 км. от София, където е концентрирана значителна част от потреблението на храни в България, посочват още от асоциацията и напомнят, че добрите български продукти и техните конкурентоспособни производители отдавна са широко представени и успешно се продават на рафтовете на търговските вериги. “Притискането” на тези производители чрез административна мярка в полза на други не е справедливо спрямо техните досегашни вложения в иновации и производствени мощности на основата на прогнозни количества за продажба в хранителните вериги, се казва още в становището.

Членовете на сдружението подчертават също така, че предложените промени противоречат и на законодателството на ЕС в редица области като нарушаване на свободата на движение на стоки, ограничаване на конкуренцията и нерегламентирана държавна помощ и ще доведат до наказателни процедури срещу България.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ