Хакери търсят начин да изключат интернет

Хакери търсят начин да изключат интернет

Неизвестна хакерска група се опитва да изключи интернет и повече от година извършва „прецизно изчислени атаки“ срещу най-големите компании, които поддържат глобалната мрежа. Това казва експертът по киберсигурност Брус Шнайер в блога си, цитиран от Би Би Си.  

Хакерите търсят слабите места в системата за защита на интернет-компаниите. Шнайер отбелязва, че първите му предположения за източниците на атаките са свързани с кибер пирати от Русия или Китай.

Представител на една от компаниите за кибер сигурност коментира, че подобни атаки за станали нещо почти обичайно.

За пробиване на защитата на интернет най-често се използват DDoS-атаки, като по преме на нападението хакерите заливат набелязания сайт със заявки, за да предизвикат блокиране на системата.

След това добросъвестните потребители не могат да получат достъп до ресурсите и сървърите. Тази схема се използва и от интернет-рекетьорите. Те искат от собствениците на сайтовете пари със заплахата да започнат или да продължат хакерската атака.

Според Шайер обаче DDoS-атаките срещу компаниите, поддържащи работата на световната интернет мрежа, имат друг характер. Те са значително по-масирани и продължителни от обичайните DDoS-атаки. Освен това са структурирани. Например броят на заявките на сървърите на жертвата се увеличава постепенно. Понякога пикът на заявките от една вълна на атаката е начало на следващата вълна, казва експертът.

Хакерите проучват системите за защита на компаниите, като изпробват различни DDoS-атаки.

„Някой упорито тества предела на защитните способности на компаниите, които доставят най-важните услуги по поддръжката на интернет“, пише Шнайер. Той не учотнява колко фирми са били подложени на атаките, тъй като е събирал данните в условията на анонимност.

Информацията за атаките, събрана от компанията Verisign, потвърждава изводите на Шнайер. Според нейния доклад DDoS-атаки стават по-чести, продължителни и сложни.

Експертът от компанията Arbor Роланд Добинс отбелязва, че е грешка да се смята, че само хакери, наети от държави, могат да организират многостепенни и мащабни атаки. Някои действат от името на държави, други може да са тясно свързани с правителства, но подбудите на трети са чисто идеологически, търговски или криминални, смята Добинс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ