Хотелите в София работят, но възстановяването ще е бавно

Хотелите в София работят, но възстановяването ще е бавно

Силно засегнат от COVID-пандемията, секторът на хотелиерството в София започва да показва признаци на възстановяване. Мнозинството от мениджърите на хотели в столицата обаче очакват приходите от 2019 г. да бъдат достигнати едва към втората половина на 2022 г. Това показва проучване на консултантската компания за недвижими имоти Cushman & Wakefield Forton сред мениджъри на 4 и 5-звездни хотели с общо 1405 стаи, разположени в централни райони на София, проведено от края на юни до средата на юли

Пазарът премина през спад на приходи и заетост от над 70% спрямо миналата година в първата половина на 2020 г. Въпреки затрудненията, прогнозите на мениджърите са общото възстановяване на икономиката след 2020 г. да „издърпа“ и хотелския сектор в следващите две години. Очакванията им за бавно връщане към обичайните нива на бизнес на фона на общите прогнози за възстановяване на икономиката. Най-голям брой от анкетираните мениджъри – 71%, прогнозират възстановяване на хотелския пазар в София до две години. По равен брой са отговорилите, които очакват връщането към обичайните нива на бизнес да отнеме съответно по-малко от година и над 3 години.

Към края на юни работят по-голямата част от хотелите, включващи 79% от общия брой стаи. 13% се очаква да отворят до три месеца, а 8% остават затворени без яснота кога ще възобновят дейността си. По-детайлен разрез на данните показва, че отваряне през есенните месеци планират хотели, които преобладаващо разчитат на заетост от събития и  бизнес пътувания, т.е. сегменти, които обичайно се засилват към края на годината. За септември е планирано и отварянето на първия за страната хотел от веригата в премиум сегмента Hyatt Regency. „В най-благоприятна ситуация са малките хотели в центъра на София, разчитащи на заетост основно от бизнес пътувания, докато в MICE сегмента възстановяването на активността ще е по-бавно. Като времеви хоризонт най-често очакванията са за връщане към обичайните нива на бизнес в рамките на следващите две години.“, коментира Пламен Бачев, партньор и мениджър „Консултиране, оценки и хотели“ в Cushman & Wakefield Forton.

Проучването проследява и движението на приходите и на заетостта спрямо първата половина на 2019 г. За мащабите на сегашната пазарна ситуация е показателен фактът, че над половината от отговорилите посочват повече от 70% спад и по двата показателя. При хотели с 30% от общия брой стаи заетостта е намаляла с под 50% спрямо 2019 г., а с най-малък дял са тези посочили между 50 и 70% спад. При приходите спадът е по-стръмен, което показва тенденция към намаляване на цените при някои хотели в опит да се възстанови заетостта.

„Хотелският пазар в София е минавал през пикове и спадове, но никой от тях не е бил толкова рязък. Първата половина на 2020 г. върна сектора години назад заради спрените полети, липсата на туристически и бизнес пътувания, карантинния период и като цяло – слабата икономическа активност. Притеснителна е неяснотата около развитието на епидемията и последиците за бизнеса от евентуална втора вълна в близките месеци“, отбелязва Пламен Бачев.

Водещият фактор за спада е намалението на туристическите пътувания, следвано от бизнес пътуванията и на трето място – отмяната на конференции и събития. Отговорите варират според профила на хотелите – тези с голям дял конферентни площи, разположени в административния център на града например са най-силно засегнати от намалението в MICE (Meetings, Incentives, Conferences, Events) сегмента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ