Играта на обвинения между САЩ и Китай крие големи рискове за пазарите

Играта на обвинения между САЩ и Китай крие големи рискове за пазарите

Играта на обвинения между САЩ и Китай крие големи рискове за пазарите

Растящото напрежение по отношение на подхода на Китай към пандемията от коронавирус представлява „голям риск“ за икономическото възстановяване и може да доведе до търговска война, която да е по-лоша от досегашния конфликт между Пекин и Вашингтон. Това заяви Дейвид Сокулски, главен изпълнителен директор на Concentrated Leaders Fund

От САЩ през Европа и до Австралия, все повече световни лидери призовават Китай да бъде разследван за произхода на коронавируса, които бе регистриран първо в град Ухан в края на декември.

Докато икономиките се подготвят за постепенно рестартиране на активността след седмици на пълен блокаж, възстановяването на икономическата дейност може да бъде подкопано от политическото напрежение, коментира Сокулски.

„Това е голям риск, който в момента пазарите пренебрегват. След като преминем пиковите стойности на заразата, политиците започнат да търсят някой, на който да препишат вина. Очевидно е че обект на тези обвинения ще бъде Китай“, добавя той.

Игра на обвинения

Световната икономика на практика бе изпадна в състояние на парализа през март, след като редица страни по света затвориха границите си и наложиха тежки ограничителни мерки върху работата на бизнеса и движението хората в опит да попречат на бързото разпространение на заразата. По последни данни потвърдените случаи на COVID-19 в световен мащаб са повече от 4,4 млн, като от тях над 300 хил. са завършили с фатален край.

Някои държави обвиняват Китай в прикриване на информация за вируса и призовават за компенсации за щетите върху техните икономики, причинени от пандемията. Други искат разследване, което да покаже какъв е произхода на вируса и дали Китай е можело да предприеме мерки, с които да предотврати разпространението му по света. Пекин, от своя страна, многократно отхвърля твърденията, че не е подходил по най-добрия начин към ситуацията.

„Ако погледнете възстановяването през четвъртото тримесечие на миналата година и през януари тази година, то се дължи до голяма степен на търговските преговори и подписването на първата фаза от споразумението между САЩ и Китай“, казва Сокулски.

„Различното в този случай е, че напрежението включва и останалия свят. Австралия е сред водещите страни в оказването на натиск“, добавя той.

Отношенията между Пекин и Канбера бяха обтегнати, след като австралийски депутати заговориха компенсации и разследване.  От китайското посолство в страната заявиха, че депутатите са отправили „злонамерени клевети“ и че са повтаряли „безпочвени обвения, идващи от политици от Северна Америка“.

Сокулски смята, че ситуацията може да се влоши още повече.

„Има вероятност да станем свидетели на бързо подновяване на търговските войни, които белязаха миналата година, само че този път в много по-голям мащаб“, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ