Иновации в рециклирането от най-бързо развиващата се компания за разделно събиране у нас 

Иновации в рециклирането от най-бързо развиващата се компания за разделно събиране у нас 

Две невероятни иновации в разделното събиране и рециклиране на отпадъци бяха представени по време на единадесетото издание на Зеления форум на списание "Мениджър". И двете изобретения са част от разработките на "Еко Партнърс". Създадена през 2016 г., до септември 2020 г. компанията има 10,69% пазарен дял, похвали се Даниел Николов - търговски директор на "Еко Партнърс България", който представи изобретенията пред публиката на форума. 

"Ние инвестирахме в по-иновативни контейнери от тези, които се използват масово. Нашите контейнери са метални, тежат 160 кг., не са горими, тип "иглу", за да не може да се изваждат отвътре материалите. Имаме по-голяма събираемост. Три години изпълняваме заложените в законодателството екологични цели на бизнеса, като рециклираме над 60% от материалите", похвали се той. 

[[{"fid":"361033","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2784,"width":4176,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

"Опитахме се във времето да идентифицираме проблемните места в разделното събиране на отпадъци. Това доведе и до иновациите, които въведохме. Заедно с инженерен екип разработихме машина за трошене на стъклени опаковки. Тя е с тъч скрийн модул, също така е дистанционно контролируема. Човек може да контролира през интернет какво количество е събрала, въпреки че засега няма разработена такава апликация. Машината може да събира до около 20 кг. стъкло. Специална ваничка в дъното на машината отчита събраното количество стъкло. Тази машина я предоставяме безвъзмездно на търговски и обществени обекти", разказа Даниел Николов. 

Той се похвали и с още една разработка на компанията, която е в пробен период и не е сертифицирана. Става въпрос за тротоарни плочки, които се правят от 100% рециклирани пластмаса и стъкло.  

[[{"fid":"361032","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2784,"width":4176,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

На снимката: Даниел Николов - търговски директор на "Еко Партнърс България"

"Ние, макар и нови на пазара, решихме да обслужваме самостоятелно дори и големи градове, в които не поделяме отговорността с други колеги. Макар и трудно, успяваме да се справим и смятам, че хората останаха доволни от услугата, която получават от нас", каза още Николов. Компанията оперира във Варна, Велико Търново, Благоевград, Перник, Горна Оряховица, Свищов, Полски Тръмбеш, Брезник, Трън, Земен и Сухиндол. 

При създаването си компанията е изградила системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки в 11 общини на територията на страната, с общо обхванати в системи за разделно събиране около 680 000 жители, обслужвани от над 2300 броя съдове за разделно събиране с общ обем над 4 000 000 литра. "Еко Партнърс" е акционерно дружество, което не разпределя печалба. Постъпилите средства се инвестират в изграждането и развитието на системи за разделно събиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки. Компанията участва в различни акции по почистването, както и в образователни кампании за деца. 

По темата работи: Нели Тодорова 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ