Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвестиции, които се изплащат до две години
Зелените технологии вече са тук, а не са обект на бъдещето. С въвеждането им почти веднага спестяват 10% от разходите за енергия, казва Деян Маркович, вицепрезидент „Енергийни системи и услуги“ за Югоизточна Европа в Schneider Electric
- Electricity 4.0 – какви ползи носи за бизнеса?
- Електрическа енергия 4.0 е сближаването на електрическо и цифрово в мащаб. Това е най-бързият път към по-чиста, по-интелигентна и по-ефективна енергия. Обръщайки се към бизнеса, свързването на електрическата инфраструктура с цифровата дава видимост и данни за потреблението на енергия. Докато много хора са запознати с концепцията Индустрия 4.0, ние се стремим да обясним, че през последните 250 години светът всъщност е преминал през 4 революции, задвижвани от технологиите, засягащи едновременно световете на промишлеността и електроенергията. Трябва да започнем с преосмисляне на връзката ни с енергията, която е отговорна за над 80% от световните въглеродни емисии. Освен това бизнесът все още не осъзнава напълно, че ефективността е не само екологично, но и финансово действие. Така че, ако трябва да обобщя: Електрическа енергия 4.0 от гледна точка на съвременното управление – тя е свързана с оптимизирани операции, оптимизирани разходи и висока репутация.
- Каква е оценката Ви за нивото на енергийната ефективност на българските фирми?
- Целият ни регион – Югоизточна Европа, а също и България, има много неизползван потенциал, що се отнася до енергийната ефективност. Има редица компании, като Schneider Electric е една от тях, които работят на най-високо ниво, ангажирани са по темата и започват или вече прилагат инструменти за ефективност в своята дейност.
От друга страна има място много местни предприятия да бъдат убедени да работят по-бързо за по-голяма ефективност. Колкото по-голям е разходът на енергия на компанията, толкова по-необходимо е действието. Например компаниите от нефтохимическия или минния сектор имат голяма полза от програмите за енергийна ефективност и именно те са и по-активни. Ползите обаче ще са налице и за индустрията за потребителски стоки и много други, които трябва да бъдат убедени да действат по-активно.
- В момента кои са най-търсените услуги на SE?
- В скорошно проучване на IDC беше формулиран изводът, че далновидните организации разбират връзката между оптимизирането на оборудването и постигането на по-широки цели за киберсигурност и физическа сигурност, устойчивост и ефективност. Бързите темпове на промени, ограничените бюджети и търсенето на таланти все повече насочват компаниите към дигитална трансформация. Тя трябва да се предприеме целенасочено и последователно, за да се намалят рисковете и да се използва потенциалът за растеж. Schneider Electric е глобален партньор за управление и оптимизация на съоръжения и операции. Стремим се в полетата на нашите продукти да предлагаме и всички необходими свързани услуги за консултация, дигитализация и поддръжка. Включително и в Югоизточна Европа виждаме все по-нарастващо търсене на цифрови услуги за дистанционно наблюдение на активите на клиентите и своевременно предоставяне на обслужване въз основа на регистрирани чрез мониторинга събития и дори предиктивен анализ.
- С колко може да се намали разходът за енергия вследствие на внедрено ваше решение? Като резултат за колко време може да се постигне пълна възвращаемост на инвестицията?
- Подобряването на ефективността на бизнеса чрез намаляване на консумацията на енергия, намаляване на разходите за поддръжка и увеличаване на живота на оборудването е ключова грижа на всеки пазар. Въпреки това няма универсален подход, подходящ за всички. Спестяването зависи от много фактори, като текущата ситуация и загубите във всяко конкретно предприятие. Това, което повечето компании споделят, е, че само от получената видимост и бързите първи коригиращи действия те започват да спестяват около 10% почти веднага. Спестяването от 20–30% не е нещо невъзможно. При нашите собствени съоръжения отчитаме ефективност на тези нива. Целта е възвръщаемостта на инвестицията да не е по-голяма от 2 години. Също така споделяме открито нашия собствен опит, за да помогнем на бизнесите да изберат правилното решение за тях. Провеждаме редовно обучителни сесии от нашия център за иновации – Innovation Hub – в умната ни фабрика в Пловдив. На живо или онлайн демонстрираме използваните от самите нас технологии и техните резултати, което е много информативно, защото идва от ежедневната работа и е отговор за ежедневните предизвикателства.
- Как България може да се превърне в регионален лидер по отношение на зелените технологии?
- Това, което важи за България, е вярно за повечето страни в региона. Трябва да имаме ясна амбиция и да спрем просто да догонваме останалия развит свят. Когато си поставяме цели, когато нашите институции определят политики, когато си представяме бъдещето си, трябва да бъдем по-амбициозни и уверени, трябва да инвестираме повече усилия в развитието на местния потенциал. Имаме много добра основа, от която да започнем, но се нуждаем от много упорита работа. Заслужава си да споменаваме пак и пак, че зелените технологии вече съществуват, а не са обект на бъдещето. Ние сме тук, за да помогнем за преминаването към тях, допринасяйки държавите да постигат своите цели по Зелената сделка на ЕС. Типичен пример е и скорошното пускане на новата ни разпределителна уредба за средно напрежение SM AirSet, която прави разпределението на енергията по-зелено, тъй като работи с изцяло нова технология с пречистен въздух, елиминирайки токсичните компоненти на досегашните технологии.
Венцислав Савов. Текстът е от бр. 10/2021 на сп. "Мениджър"
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.