Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инженерът е творец
За успешна роботизация в индустрията е нужен опитен партньор, а не само робот. В ЕХНАТОН цари позитивен технически дух на няколко поколения, което спомага за разработки и иновации на високо ниво, носещи подобрена ефективност на българските производства, казва Николай Кривошиев, ръководител направление „CNC системи и индустриални роботи“
- Заради какви предизвикателства клиентите търсят вашите решения?
- В редица индустриални сектори се наблюдава тенденция за все по-къси срокове на доставка при растящи разходи за труд и липса на квалифицирани кадри. Това принуждава компаниите да търсят автоматизирани системи, които повишават производителността и намаляват себестойността на продукцията. Друга основна причина за навлизането на роботизацията са високите изисквания за качество и прецизност, които са труднопостижими при ръчен труд. По време на пандемия като сегашната се забелязва и желание да се минимизира рискът от спиране на производство поради заболявания и отсъствия от страна на персонала. Основната цел на всеки ръководител е да произвежда повече за по-кратко време с максимално качество в предвидима среда.
- Доколко ефективни са подобни роботизирани системи и бързо ли се постига възвръщаемост на инвестицията?
- В наши проекти сме постигали от няколко процента до няколко пъти повишение на редица индикатори (KPI) в зависимост от процеса и измерваните показатели. Пълна възвръщаемост на инвестицията се постига обикновено за 2–3 години, но тя не следва да се измерва само спрямо повишената производителност или съпоставените разходи за труд, а и като надеждност и бъдеща предвидимост на производствения капацитет.
- Когато една компания осъзнае нуждата от роботизация, за какви стъпки трябва да се подготви?
- Първото нещо, което трябва да осъзнае, е, че най-често има нужда от цялостно роботизирано решение, а не просто от робот. Ако задачата е конвенционална, се избира изпитано типово решение, което се реализира по-бързо. Ако процесът за автоматизация е специфичен, се преминава към изготвяне на цялостен проект, който включва софтуерна симулация, тестове за изпълнимост, избор на компоненти и оборудване, електро- и механично изпълнение, програмиране на апаратура – робот, графичен интерфейс, контролери, задвижвания и др. В много проекти се появява нужда и от допълнителни операции, като например контрол на качеството, което обикновено се реализира със системи за визуална инспекция. Задължително е да се обърне и специално внимание на безопасността и прилагането на международните стандарти.
- Кои са последните ви решения и за кои индустрии?
- През 2020 г. въпреки усложнените логистика и мобилност успяхме да завършим успешно наши проекти в автомобилния сектор, електрониката, машиностроенето, фармацията, процесни производства и др. Последните ни решения включват роботизирана станция за зареждане на шприц машини, автоматичен стенд за сортиране на чипове в платки, роботизирано обслужване на CNC машини, палетизиращи линии, окабеляване с индустриален робот, както и множество реализирани системи за визуална инспекция и контрол на качеството. Продължаваме да доставяме също и апаратура на наши интегратори и партньори, на които помагаме в развойната дейност.
- Как се създава инженерен екип, който да работи върху комплексни решения в България?
- Инженерът е създател и творец. Затова подкрепяме млади хора, които са мотивирани да създават и да се усъвършенстват непрекъснато. Ключът за успех на западните компании е приемствеността. За щастие при нас в ЕХНАТОН цари позитивен технически дух на няколко поколения – по-опитните предават утвърдени знания на по-младите, а по-младите не се страхуват от иновации. Много от новите ни разработки – като тези с колаборативни роботи, 2D и 3D машинно зрение, анализ на данни (deep learning, BI, AI), са дело именно на млади инженери. През последните години редица наши разработки и обучения се провеждат в две нови лаборатории по автоматика и роботика в техническите университети в София и Пловдив, където даваме възможност и на талантливи студенти да се докоснат до практическо обучение с високи технологии.
- Каква е прогнозата ви за навлизането на роботизацията в българския бизнес идните години?
- Тепърва сме още в началото. Всяка една компания, която иска да се развива и да създава качествен продукт на конкурентна себестойност, трябва да автоматизира своите производствени, бизнес, логистични процеси. Всички говорят за Индустрия 4.0, но опитът ни показва, че това не е крайна цел, а непрестанен път на усъвършенстване на всички процеси и системи в едно производство.
[[{"fid":"371344","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2000,"width":3000,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Поточна линия за сортиране и пакетиране с колаборативен робот и система за машинно зрение
ЕХНАТОН е надежден партньор на българската индустрия вече над 25 години. Доставя и интегрира ефективни решения в индустриалната автоматизация от доказани световни производители като Mitsubishi Electric, Schneider Electric, COGNEX, Pilz, Robojob, WAGO. Предлага както дистрибуция на компоненти, така и развойна дейност със специалисти по роботика, визуална инспекция, задвижвания, контролери (PLC), машинен интерфейс (HMI), комуникации, машинна безопасност с общо над 800 изпълнени проекта до момента.
Повече на www.akhnaton.biz
Автор: Венцислав Савов. Интервюто е публикувано в бр. 02/2021 на сп. "Мениджър"
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.