Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|38% от законодателните инициативи насочени към подобряване на бизнес средата у нас
38% от законодателните инициативи в това Народно събрание са насочени към подобряването на бизнес средата у нас – дял, много по-висок от инициативите, свързани с държавно управление и администрация. Това заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева в началото на започналия днес в Гранд Хотел София дискусионен форум на тема „Сигурност и устойчивост на българския бизнес и политика”. Това е първият от поредица форуми, които ще бъдат организирани от Съвета на жените в бизнеса в България в търсене на нови решения за създаване на сигурен и стабилен икономически климат, стана ясно от откриващата реч на Боряна Манолова, която оглавява организацията. Няма готови модели, с които можем да посрещнем предизвикателствата на днешния свят, отбеляза тя.
Темата за сигурността вълнува всички, тъй като може да се тълкува в различни аспекти, посочи на свой ред Цецка Цачева, която е патрон на форума. „Във всички гледни точки на коментара за сигурността обаче стои една основна и това е сигурността на отделния човек, сигурността като възможност да планира живота си, да се развива, да работи спокойно, да образова децата си, посочи тя и насърчи организаторките да продължават да работят със същото темпо, защото „ние, жените, наистина го можем”.
Глобалният тероризъм, натискът на бежанската вълна и киберсигурността са сред основните проблеми по отношение на сигурността, които вълнуват бизнеса в България, заяви Боряна Манолова по време на първия панел на дискусията, с фокус върху динамиката на геополитиката и влиянието й върху бизнеса в България. „Процесите на рекалибриране, които в момента вървят в Европа и могат да доведат до модела „Европа на две скорости”, също създават поводи за тревога. Ето защо за нас политическата стабилност е най-важното условие за устойчивост и предвидимост на средата, в която работим, и ние ще изискваме тази стабилност и предвидимост да е приоритет в държавните политики”, обобщи Манолова.
Климатът на сигурност и стабилност, на устойчивост за бизнеса не може да бъде гарантиран без да засилим мерките за сигурност, каза Цветан Цветанов, председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред и основен говорител в първи панел, посветен на геополитическата динамика и влиянието й върху бизнеса в България.
Европа не участваше активно в последните години в голямата геополитика, това отстъпление ясно се вижда, отбеляза той, визирайки голямата бежанска вълна. Според него трябва да се анализират много внимателно последствията от Арабската пролет, защото тогава се появиха първите сигнали, че Европа не е готова за такъв тип предизвикателства. В момента, България и Румъния са най-засегнати от мигрантския поток, каза Цветанов. Затова и страната ни ще продължава да работи усилено по укрепване на външната си граница. Той определи като спекулации появили се твърдения, че България е обсъждана като евентуална санитарна зона за бежанския поток. „България никога не е била разглеждана от европейската общност като възможност за буферна зона за бежанци, декларира той и предупреди, че заиграването с тази тема е опасно, защото е заиграване със страховете на хората.
Според него бизнесът трябва по-активно да менажира възможностите, с които вече разполага, като инвестиции, включително и в работна сила, за да привлече обратно онези наши сънародници, които са избрали реализация извън страната – един много сериозен потенциал.
Само миналата година 4247 българи са напуснали страната ни, като голяма част от тях са в активната и перспективна възраст 15-39 години, съобщи проф. Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към БАН.
Четири сценария за демографското развитие на България са били разработени от института миналата година. Най-лошият от тях е, че към 2030 г., населението на страната ще е около 6,3 млн., посочи тя.
Образование, социални услуги и икономика са трите основни фактора, от които зависи демографското развитие на страната като условие за стабилност и устойчивост, и върху които трябва да се фокусират усилията, за да не се сбъдне най-лошият сценарий.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.