Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Изправена ли е икономиката на САЩ пред дефлация?
Цените на потребителски стоки в САЩ се сриват в резултат на рязко спадналото потребление вследствие на въведените противоепидемични ограничения и икономическата криза. Те намаляха за втори пореден месец през април, съобщават Бюрото по трудова статистика, цитирани от CNN.
Цените са паднали с 0,8% на сезонно изгладена база през април, което е най-големия спад от декември 2008 г.
Понижението е тревожно, предизвикано е предимно от срива в цените на петрола и енергията, но дори и извън този контекст цените пак остават по-ниски с 0,4%. Това е най-големият месечен спад в така наречения основен индекс на потребителските цени, откакто Бюрото проследява данните от 1957 г.
Падането на цените може да звучи като добро нещо, но икономистите казват, че очертаващата се дефлация всъщност би била много лоша новина.
Спадането на цените заради липса на потребителска активност се отразява пряко върху себестойността на продуктите и в най-лошия сценарий това може да доведе до спиране на производството им и съкращения на работна сила. Теоретично това може да задейства един порочен кръг, в който търсенето продължава да спада, тъй като все повече хора губят работата си.
Дефлацията все още не е налице - на годишна база цените са се повишили с 0,3%, но ако ограничителните мерки продължават да тласкат икономиката към масивен спад, по-ниските цени могат да задълбочат щетите, обобщава изданието.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.