Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китайската икономика продължава да забавя растежа си
Китайската икономика показва нови сигнали за охлаждане, докато САЩ се готвят да наложат допълнителни тежки мита за китайски стоки, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
Инвестициите през първите седем месеца на годината са се забавили до рекорден минимум, а продажбите на дребно са отслабнали, сочат публикувани днес данни.
Растежът на инвестициите в основен капитал се е забавил повече от очакваното до 5,5 на сто в периода януари-юли, сочейки отслабване на вътрешното търсене и колебания в бизнес доверието на фона на търговската война със САЩ. Тя засилва натиска върху вътрешните бизнес условия, породен от кампанията на Пекин срещу задлъжнялостта и замърсяването.
Темпът на инвестициите е най-слабият, отчитан досега от началото на 1996 година, според данни на Ройтерс. Очакваше се инвестициите да нараснат с 6 на сто през първите седем месеца на годината, запазвайки стабилно ниво спрямо растежа през първото полугодие.
Продажбите на дребно също не отговориха на очакванията. Китайските потребители са по-сдържани в желанието да харчат за всичко - от козметика и други стоки за всекидневна употреба до големи покупки като жилища, електроуреди и обзавеждане.
Продажбите са се повишили с 8,8 на сто през юли спрямо миналата година, което е под очаквания растеж от 9,1 на сто и отчетените през юни 9 на сто.
Промишленото производство не се е ускорило с прогнозирания темп. То е нараснало с 6 на сто през юли, съобщава китайската статистическа служба. Очакванията бяха за растеж от 6,3 на сто след повишението с 6 на сто през юни.
Макар най-новите данни за търговията и инфлацията да показват, че търговската война с Вашингтон засега оказва само ограничено влияние върху втората по големина световна икономика, има все по-големи опасения, че ескалиращият конфликт може да доведе до по-рязко забавяне на китайския растеж, отколкото се очакваше преди няколко месеца.
Китай и САЩ наложиха поредица реципрочни мита върху взаимната търговия през юли и август и се очаква идната седмица да влязат в сила още ограничителни мерки.
Сред положителните новини са инвестициите на частния сектор в основен капитал, които са нараснали с 8,8 на сто в периода януари-юли спрямо повишението с 8,4 на сто през първото полугодие. Частните инвестиции се равняват на около 60 процента от общите инвестиции в Китай.
Растежът на инфраструктурните разходи, които са мощен двигател за икономиката, обаче се е забавил до 5,7 на сто през първите седем месеца на годината спрямо темпа от 7,3 на сто за първите шест месеца.
Все пак има много ранни сигнали, че предприетото неотдавна пренасочване на Пекин към мерки, стимулиращи растежа, може би вече допринася за смекчаване на по-широкото забавяне на икономиката.
Инвестициите в недвижими имоти са се увеличили с 13,2 на сто през юли спрямо същия период на миналата година, достигайки най-бързия темп от октомври 2016 година, след растежа от 8,4 на сто през юни.
През юли започнатите нови строежи са с 32,4 на сто повече отколкото през същия месец на миналата година, което е най-голямото повишение на показателя от края на 2014 година.
Новите инфраструктурни заеми са се възстановили рязко през юли до 172,4 млрд. юана (25,05 млрд. долара), което е повишение с 46,9 млрд. юана спрямо предходния месец.
Китайското Политбюро заяви на заседание миналия месец, че ще поддържа икономическия растеж в разумни граници и тази година ще постигне поставената цел въпреки рисковете за растежа, припомня Ройтерс.
В опит да стимулира растежа и да противодейства на търговската война със САЩ, Пекин обяви, че ще засили инфраструктурните инвестиции в определени области и ще се насочи към по-лесно приспособима фискална политика.
Властите обявиха също така данъчни намаления и големи вливания на ликвидност в икономическата система за намаляване на цената на кредитирането.
Това създаде опасения сред някои наблюдатели, че Пекин може би се връща към дните на стимулиране на растежа, подхранвано от задлъжняване, и смекчава многогодишната си кампания за намаляване на рисковете във финансовата система и натрупаните дългове.
Освен обаче ако не настъпи значително влошаване на бизнес средата, повечето икономисти са убедени, че Пекин ще продължи да се придържа към програмата си за намаляване на задлъжнялостта, макар и по-предпазливо, докато очаква развитието на търговските конфликти.
Засега не се прогнозира мащабно печатане на пари, каквото бе предприето в периода на финансовата криза.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.