Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Компания, която произвежда опаковки от вълна, е най-добрият стартъп на Източна Европа
Естонската стартираща компания Woola, която си е поставила за цел да произвежда и разпространява опаковъчни материали от остатъците при обработка на овча вълна, беше обявена за най-добър стартъп на Централна и Източна Европа. Наградата бе връчена по време на шестия конкурс PowerUp, а победителят получава 50 000 евро и възможността да се присъедини към бизнес акселератора Highway на организацията InnoEnergy, която финансира устойчиви решения за енергийни иновации и която досега е подкрепила над 480 проекта с 560 млн. евро.
Woola се фокусира върху огромното количество опаковки, които се използват най-често еднократно при пазара на електронна търговия. Компанията си поставя за цел да направи масов биоразградим еквивалент на вредни за околната среда материали като стиропор и пластмаса. Woola e eкологична опаковка, изработена от овча вълна. Продуктът е удароустойчив, топлоустойчив и се приготвя в домашни условия в рамките на шест месеца. При това използва изобилен ресурс, който по принцип бива изхвърлен. Само в Естония всяка година 135 тона овча вълна се озовават на сметището.
Второто място и награда в размер на 10,000 евро беше присъдено на Viezo от Литва. Компанията е активна в разработването на нови видове материали, които могат да произвеждат енергия от вибрации. Електричеството, генерирано от загубени вибрации, може да захранва безжични IoT сензори, като по този начин удължава живота им или увеличава количеството сигнали. Трето място и чек от 5,000 евро отидоха при екипа на Pocket Virtuality от Чехия. Те представиха решение за технология за добавена и виртуална реалност в условия на отдалечена комуникация в реално време. Тяхната разработка може да се използва в областта на инженерството, медицината и интелигентните градове. Благодарение на тази технология, служителят, който е на място може да се свърже с външен консултант, който вижда виртуално представяне на околната среда и може да помогне напълно в дадената ситуация от разстояние, без физически да бъде там.
През 2020 конкурсът PowerUp! на Европейския институт за иновации и технологии EIT InnoEnergy постигна нов крайъгълен камък. Повече от 360 стартъп компании от 20 страни в Централна и Източна Европа съпоставиха сили в най-големия стартъп конкурс в региона, организиран от EIT InnoEnergy, достигайки най-голям брой участници в историята на събитието. Основните тематични области, засегнати в тазгодишната надпревара, включваха устойчива енергия, мобилност, чисти технологии и интелигентни градове. Поради ограниченията, прилагани в резултат на глобалната пандемия от коронавирус, тазгодишният голям финал беше организиран под формата на онлайн събитие.
Тази година журито се състоеше от Оксана Приходко (мениджър иновации в DTEK), Марзена Билечка (управляващ партньор и основател на Experior Venture Fund), Дженифър Дънгс (ръководител транспорт и мобилност в EIT InnoEnergy), Якуб Милер (изпълнителен директор на EIT InnoEnergy Central Europe) и Доминик Залевски (съосновател на агенция за градски технологии Urban Impact).
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.