Кристалина Георгиева: Възстановяването на световната икономика се ускорява, но несигурността е проблем

 Кристалина Георгиева: Възстановяването на световната икономика се ускорява, но несигурността е проблем

Международният валутен фонд става все по-голям оптимист за глобалния икономически растеж, но предупреждава, че все още има „голяма несигурност“, предава Си Ен Би Си.

През януари МВФ демонстрира оптимизъм с прогнозата, че световната икономика ще нарасне с 5,5% през тази година, което бе ръст с 0,3 процентни пункта спрямо предходната прогноза на финансовата институция.

Мащабният пакет за стимулиране на икономиката на САЩ на президента Джо Байдън и ускореното разпространение на ваксини срещу коронавируса през последните три месеца обаче накараха Фонда да бъде още по-уверен за 2021 г.

„Сега ние очакваме допълнително ускорение, което отчасти се дължи на политическата подкрепа, включително на новия фискален пакет в САЩ, и отчасти на очакваното икономическо възстановяване, подкрепено от ваксините“, заяви вчера управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.

„Това ни позволява ревизиране нагоре прогноза си за глобалната икономика през тази година и за 2022 г.“, добави тя.

По-рано този месец американският президент Джо Байдън подписи план за стимулиране на американската икономика в размер на 1,9 трлн. долара, който включва директни плащания до 1400 долар за повечето американци. Очаква се програмата, която вече в ход, да подкрепи и световната икономика. Според изчисления на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) пакетът от стимули може да добави 1 процентен пункт към глобалния растеж през тази година.

Имунизационната кампания срещу коронавируса по света също набира темпо, като в понеделник Байдън заяви, че 90% от възрастните американци ще получат достъп до ваксина срещу COVID-19 до 19 април.

МВФ обаче предупреди, че един от рисковете за прогнозата за икономически растеж е свързан с високата несигурност заради пандемията, включително от появата на потенциални нови варианти на коронавируса.

„Една от най-големите опасности, пред които сме изправени, е изключително голямата несигурност“, коментира Георгиева.

Същевременно МВФ отбеляза, че икономическото възстановяване е неравномерно.

„Макар че като цяло перспективите са по-добри, те се различават опасно много не само в рамките на отделни страни, но между различни държави и региони. Това, което виждаме всъщност, е възстановяване на няколко скорости, задвижвано основно от два двигателя – САЩ и Китай“, коментира Георгиева.

От МВФ отбелзяват, че има малка група от страни, които до края на година ще достигнат нива на брутен вътрешен продукт, които са по-високи от тези преди кризата. Според Фонда обаче те са изключение, а не правило.

По тази причина от финансовата институция съветват страните  да увеличат производството, разпространението и поставянето на ваксини. Освен това Фондът препоръчва да се поддържат свободни фискални политики и да се инвестира в климатични политики.

„По този начин можем да защитим здравето на хората и да ускорим възстановяването. По-добрият напредък в прекратяването на здравната криза може да добави почти 9 трлн. долара към глобалния БВП до 2025 г. Прозорецът на възможностите обаче се затваря бързо. Колкото повече време е необходимо за ускоряване на производството и разпространението на ваксините, толкова по-трудно ще бъдат постигнати тези печалби“, допълни Георгиева.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ