Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кристалина Георгиева: Предстои ни дълго и неравно изкачване от дълбините на кризата
Тазгодишната икономическа криза може да се окаже не толкова лоша, колкото очаквахме първоначално, но пътят към възстановяването остава стръмен. Това заяви директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, предаде Си Ен Би Си
През юни МВФ прогнозира свиване на световния брутен вътрешен продукт с 4,9% през 2020 г. Световната икономика обаче надмина очакванията на фонда през второто и третото тримесечие. Това вероятно ще доведе до лека възходяща ревизия в прогнозата за икономически растеж, която МВФ ще представи другата седмица.
„Картината днес не е толкова ужасяваща. Сега отчитаме, че развитието през второто и третото тримесечие е било малко по-добро от очакваното“, коментира Георгиева по време на изказване във Вашингтон.
Тя обясни, че това добро представяне се дължи на предприетите „безпрецедентните мерки“.
„Правителствата по света осигуриха фискална подкрепа за домакинствата и фирмите в размер на около 12 трлн. долара. Безпрецедентните действия по паричната политика поддържат кредитния поток и помагат на милиони фирми да продължат работа“, коментира тя.
Тези мерки обаче водят до сериозен ръст на държавния дълг. Според МВФ световният държавен дълг ще достигне рекордните 100% от глобалния БВП.
„Рисковете остават високи, особено тези от банкрут и надценяване на определени активи. Много страни са в по-уязвима позиция, тъй като нивата им на дълг нараснаха заради мерките за подкрепа на икономиката и загубите на приходи от редица бизнеси“, заяви Георгиева.
От МВФ не очакват световната икономика да се върне на нивото си от преди пандемията „в средносрочен план“.
От Фонда предупреждават, че икономическото представяне през идните месеци и години ще зависи основно от развитието на пандемията.
„Световната икономика изплува от дълбините на кризата, но това бедствие далеч не е приключило“, коментира Георгиева, определяйки фазата, в която се намираме в момента, като „дълго и неравно изкачване“.
„Пътят напред е белязан от необичайно висока несигурност. По-бързият напредък по здравните мерки, включително ваксините и другите лекарства, може да ускори изкачването. Нещата обаче може и да се влошат, особено ако има нов ръст на огнищата“, добави тя.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.