Може ли Федералния резерв да ваксинира американската икономика срещу коронавируса?

Може ли Федералния резерв да ваксинира американската икономика срещу коронавируса?

Доналд Тръмп, който започна кампания за преизбирането си за втори мандат на президентския пост, настоява от месеци Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ да понижи лихвите, но без съмнение новият коронавирус ще реши дали банката е имала основания да възприеме изчаквателна позиция, информира АФП.

Изправена пред рисковете от епидемията от Ковид-19, които са все още са неясни, първата икономика в света най-вероятно ще намали лихвите два пъти тази година. Това прогнозират пазарите, след като само преди броени дни не съзираха нито едно на хоризонта.

Тръмп, който вече по традиция отправя нападки срещу УФР и президента му Джероум Пауел, активизира атаките си на пресконференция, посветена на борбата срещу новия коронавирус. При все това Америка остава относително пощадена от болестта.

"Би трябвало да плащаме по-ниски лихви", заяви той, след като прогнозира, че епидемията без съмнение ще засегне растежа на американската икономика и няма да позволи той да достигне 3 на сто през 2020 година, както Тръмп бе обещал. Много по-добре представяща се икономика в сравнение с другите големи индустриализирани страни е основният аргумент на Тръмп да остане още четири години в Белия дом.

Централната банка на САЩ обяви през декември пауза и остави лихвите си между 1,50 и 1,75 на сто след три понижения, припомня БТА. Президентът й изглеждаше склонен нещата да останат такива за известно време.

Само че новият коронавирус, който се разпространи тази седмица по-бързо, би могъл да промени даденостите. Макар Тръмп да твърди, че рискът от разпространението му в САЩ е "много слаб" противното на мнението на редица експерти.

Паниката обзе големите борси. Уолстрийт преживява най-лошата си седмица от финансовата криза от 2008 година, а инвеститорите се пренасочват към активи убежища като американските държавни облигации, чиито лихви достигнаха исторически ниски нива.

Мисля, че е прекалено рано да мислим за действие по паричната политика преди да разполагаме с повече цифри и да има представа за икономическите прогнози, коментира президентът на УФР в Чикаго Чарлз Евънс, цитиран от Блумбърг.

Следващото заседание по паричната политика на УФР е насрочено за 17 и 18 март, припомня АФП.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ